به تخصصی ترین وبلاگ طیور خوش آمدید
 

سلام میخواستم تشکر کنم از بازدیدتون و نظرهای خوبتون .خواستم به چند تا از سوالهای دوستان جواب بدم امیدوارم که مفید باشه . با توجه به گرانی نهاده ها و جوجه و مواد اولیه و سوخت و برق و کارگر واکسن و غیره و ازدیاد انواع مریضی های میکروبی و ویروسی در حال حاضر با این قیمت فروش مرغ شغل مرغداری گوشتی از درامد بسیار پایینی برخوردار است و به کسانی که با پول و سرمایه اولیه کم میخواهند این کارو شروع کنند توصیه میکنم فعلا دست نگه دارن تا وضعیت بهتر بشود . در رابطه با تبدیل مرغداری گوشتی به تخمگذار هم با توجه به سرمایه گذاری اولیه بالای تخمگذار و زمان طولانی تا درامد زایی مرغ تخمگذار توصیه میکنم که اول هزینه های تبدیل و خرید مرغ پولت را برآورد کنید بعد با در نظر گرفتن سرمایه خودتون شروع به این کار کنید در غیر اینصورت وسط کار میمونید و نمیتونید کارو به سرنجام برسونید .

درباره سوال دوستمون در مورد اصالت واکسن باید بگم پچ های روی واکسن نشون میده که واکسن از راه قانونی وارد و پخش شده یا نه . شما میتونید پچ هارو به دامپزشکی منطقه اعلام کنید و اونا با استعلام از طریق جی آی آس به شما بگن واکسن قانونی وارد شده یا نه . البته نمیدونم که آزمایشگاه ها میتونن بگن که واکسن سالم یا نه ولی من از چندتاشون در مورد واکسن دوانه تزریقی پرسیدم گفتن نمیتونیم آزمایش کنیم ولی شاید آزمایشگاههای پیشرفته بتونن آزمایش سالم بودن واکسنو انجام بدن .

  نوشته شده در  دوشنبه 1392/08/20ساعت 20:30  توسط مسعود   | 

                               

با سلام به مرغداران زحمتکش و عزیز میخواستم یکی از تجربه هام باهاتون در میون بذارم . چند دوره ای بود که من داشتم نژاد کاب که یکی از پر فروشترین نژآد های جهان هست و در سالن هام میریختم و به نتایجی رسیدم که ممکنه برا شما مفید باشه . من جوجه هارو از مرغ مادر سبز دشت میریختم که یکی از معتبر ترین شرکت های ایرانه که مرغ اجداد نژاد کاپ رو هم داره .بر خلاف چیزی که بین اکثر مرغدارا باب شده که نژاد کاپ نژاد ضعیفی در برابر بیماری هست تجربه من نشون داد که اگه مدیریت فرم بالا باشه و مدیریت مخصوص نژاد کاپ رعایت بشه نژاد کاپ مقاومت بالایی در برابر بیماری ها از خودش نشون میده ولی اگه مدیریت مخصوص کاپ ضعیف باشه متونه در برابر بیماری ها ضغیف باشه . من در چند دوره که در چند فارم مختلف این نژادو ریختم به روشنی این جریان دیدم . فارم های مجهزم بسیار تونستن مقاومت نشون بدن که اکثرن با تلفات زیر 5 درصد و 8 درصد دوره ها تموم شدن . چیزی که از نظر من نقطه ضعف بزرگ نژاد کاپ در ایران محسوب میشه اینه که چون در ایران سلیقه مردم خرید مرغ درشت و با وزن میانگین بالای 2.5 کیلو است و نژاد کاپ نژاد اصلاح شده آمریکایی - اروپایی با سلیقه وزن میانگین زیر 2 کیلو میباشه این نژاد در وزن های بالای 2 کیلو ضریب تبدیل بسیار ضعیفی از خودش نشون میده و هرچه مرغ را بیشتر از وزن 2 کیلو نگه دارید بازده مرغ پایین تر میاد . به زبون ساده نژا  کاپ و باید در میانگین 2 یا زیر 2 بارگیری کرد وگرنه دون زیادی خورده گوشت کمتری میده . این قضیه در تمامی فارم هایی که ریختم مشهود بود . در نتیجه دوباره شروع به ریختن نژاد راس کردم که در وزن میانگین بالا ضریب تبدبل بهتری داره . توصیه من به مرغداران اینه که اگه میخوان میانگین 2 یا زیر 2 بارگیری کنن از نژادکاپ و اکه میخوان با وزن میانگین بالای 2.5 بارگیری کنن ار نژاد راس استفاده کنن .امید وارم مفید بوده باشه.

                                                  

  نوشته شده در  دوشنبه 1392/05/14ساعت 21:7  توسط مسعود   | 
سلام نزدیک 1 سالی هست که یکی از فارمارو به تخمگذار تبدیل کردیم و در حال تولید تخم مرغ هم هستیم الان هم در حال پرورش جوجه پولت تخمگذار نژاد ال اس ال هستم سعی میکنم از این به بعد براتون از پرورش جوجه پولت و مرغ تخم گذار هم مطالبی بذارم که امید وارم برای فارم های تخم گذار مفید باشه .
                                
  نوشته شده در  دوشنبه 1392/05/14ساعت 21:2  توسط مسعود   | 

در بسیاری از مناطق جوجه های یک روزه را به کمک اسپری ذرات واکسن زنده به داخل جعبه های حمل جوجه انجام می دهند در این روش لازم است اندازه ذرات به دقت کنترل شده و روند و صحت واکسیناسیون را نیز از طریق وجود رطوبت و یا رنگ روی پوست جوجه ها ارزیابی نمود این روش واکسیناسیون بیشتر برای واکسن های تنفسی (نظیر واکسن برونشیت و نیوکاسل) و کوکسیدوز های زنده به کار می رود .

           

نکات مهمیکه در واکسیناسیون به روش اسپری برای واکسن های تنفسی در جوجه کشی بایستی مد نظر قرار گیرند

·        با وجود این که معمولا دز واکسن های تنفسی که به روش اسپری تجویز می شوند به ازای هر جعبه جوجه 7/0میلی لیتر است اما بهتر است که برای هر نوع واکسنی دز پیشنهادی شرکت سازنده را جویا شد .

·        میزان اب مصرفی با توجه به نوع واکسن و تجهیزات اسپری کننده متفاوت است .

·        مناسب ترین سایز برای قطر ذرات واکسن 300-100میکرون می باشد ذرات کوچک تر از این با جریان هوا جابجا شده و جوجه ها به درستی واکسینه نمی شوند .

 

·        موادی که لازم است بر ان ها نظارت نمایین عبارت اند از فشار هوا- الگوی اسپری واکسن از سر نازل ها میزان واکسنی که در هر فشار از سر نازل ها اسپری می گردد جهت نازل ها و ارتفاع ان ها از جعبه جوجه ها .

             

  نوشته شده در  سه شنبه 1392/02/31ساعت 13:56  توسط مسعود   | 

سلام این دوره توی یکی از مرغداری هام جوجه کاب ریختم که چند وقت پیش بار کردیم خواستم چند تا از فواید و خصوصیاتشو بهتون بگم . این جوجه به تهویه بیشتری نسبت به نژاد راس نیاز داره و ضریب تبدیل نسبتا بهتری داره ولی یه مقدار حساس تر از نژاد راس من به مرغدار هایی که امکانات و تجهیزات و تهویه مناسبی دارن پیشنهاد میکنم از این نژاد استفاده کنن ولی کانی که از روش های سنتی و قدیمی استفاده میکنن پیشنهاد نمیدم استفاده کنن. امیدوارم مطالبم مفید باشه .

                                           

خصوصیات و مزایای جوجه گوشتی کاب 500

دان مصرفی ارزان تر

نیازمندی جوجه گوشتی کاب 500 به پروتئین خام به طور متوسط حدود 5/1-2 درصد پایین ترمی تواند قیمت دان مصرفی را 200-150 ریال به ازای هرکیلوگرم کاهش دهد.
{به عبارت دیگرهزینه تولید هرقطعه مرغ تقریبا 1000-750ریال کاهش می یابد}.

 

یکنواختی بهترگله

 اختلاف وزن بین مرغ وخروس دراین نژاد نسبت به سایر نژادها کمتراست.

 این فاکتورباعث کاهش رقابت جوجه ها درسالن کاهش غیریکنواختی واستحصال لاشهای یکنواخت درکشتارگاه میشود.

 افت کشتارگاهی پایین تر: به تجربه ثابت شده است که در شرایط پرورش و وزن کشتار یکسان افت کشتارگاهی این نژاد2-1 درصد پایین ترازسایر نژادهامی باشد.

                   

                                  نکات کلیدی در روزهای اولیه پرورش

 - 24ساعت پیش از ورود جوجه سالن گرم شده وبه دمای ایده ال برای جوجو ریزی می باشد.

-پیش از ورود جوجه ها به اب مصرفی جوجه ها مولتی ویتامین والکترولیت افزوده شود.

- حتمآ درسه روز ابتدای چوچو ریزی ازرولهای کاغذی به عنوان دانخوری به همراه سینی دانخوری استفاده شود.

-عدد50رابه صورت قانون در نظر داشته باشید:50جوجه در هر متر مربع: 50 گرم دان به ازای هر جوجه

درروز اول 50درصد سطح نگهداری جوجه رااز رول کاغذ بپوشانید.  

- دمای سالن در بدو ورود چوجه . حدودآ 32درجه سانتیگراد باشد.{متناسب رطوبت و پراکنش جوجه ها در سالن} وضمنآ برای جوجه های حاصل از گله های مادر جوان دمای سالن یک درجه سانتی گراد گرمتر در نظر گرفته شود.

-شدت نور در هفته اول درسطح جوجه ها 60-20 لوکس باشد.پس از ان شدت نور به مرورکاهش یافته وبه 5 لوکس برسد. {سعی شود شدت نور در هفته اول حداکثر باشد.}

- شدت نور در سالن یکنواخت باشد.بطوریکه اختلاف شدت نور بین نقاط تاریک و روشن سالن کمتر از 20 درصد باشد.

-وزن کشی به صورت هفتگی انجام شده وثبت گردد{حدآقل 1درصد گله وزن کشی شود ونمونه برداری از چند سالن انجام گیرد.}

- 12ساعت پس از جوجه ریزی جوجه هارو از لحاظ پربودن چینه دان چک کنید.{بیش از 95 درصد جوجه ها باید چینه دان پر وبا قوام خمیری داشته باشند}.

- رطوبط درپرورش جوجه نقشه مهمی ایفا می کند.سعی شود رطوبت مورد نیاز جوجه ها از طریق اب پاشی

دیوارها و کف ابتدای سالن ویا مه پاش به شرطی که باعث استرس سرمایی نشود استفاده گردد. {رطوبطت نسبی مورد نیاز65-55 درصد می باشد.}

-همیشه از بستر مناسب  و ضخیم چه در تابستان وچه در زمستان استفاده شود {عمق بستر حدآقل 5سانتی متر.}

-جوجه گوشتی کاب 500نیاز به جیره غلیظ وگران قیمت نداردولی در تهیه دان از مواد دارای کیفیت بالا استفاده شود.

- دان تهیه شده اعم از پلت کرامبل یا اردی بر اساس نیاز نژاد باشد.

- حتمآ قبل از ورود جوجه ها دان کامل واب در سالن پخش گردد.

- در صورت وجود ابخوری نیپل .در هفته اول از ابخوری کله قندی نیز به عنوان ابخوری کمکی استفاده گردد.

- حتمآ اب از لحاظ سختی و میکروبی مورد ازمایش  قرار گیرد{برای نمونه گیری میکروبی اب از انتهایی ترین ابخوری سالن نمونه برداری شود}.

 - سعی شود درسالن های تونلی در صورت عدم استفاده از تهویه حداقلی .جوجه ریزی در یک سوم  میانی انجام گیرد ویک سوم ابتدای سالن. اخرین مکانی باشد که در اختیار جوجه ها قرار می گیرد.

سعی شود استرس ها به حداقل برسد ویک محیط ایده ال برای جوجه فراهم شود. زیرا استرس مانع جذب بهینه زرده شده وکاهش سطح انتی بادی کاهش مقاومت و ایمنی جوجه را به همراه خواهد داشت.

- شروع موفق پرورش می تواند تضمین کننده یک دوره موفق باشد.پس سعی کنید در هفته اول شروع خوبی داشته باشید.

-حصار استفاده شده درداخل سالن حتی الامکان توری یا کارتون منفذدارباشد{برای جریان بهتر هوا در سطح جوجه}  

 -تمامی اطلاعات .روزانه ثبت شده وتلفات از سالن خارج گردد.

حتما قبل از ورود جوجه ودر طی دوره پرورش قرنطینه مناسب در فارم اجرا شود تاهزینه مصرف شده برای ضد عفونی به هدر نرود.

- وزن جوجه درپایان  هفته اول بایستی 4برابر وزن یکروزگی باشد.اگر کاهش وزن مشاهده شد باید علت مشخص وبرای دورهای بعدی رفع گردد.

 -حتما از برنامه  نوری توصیه شده نژاد کاب 500استفاده گردد.

                                                 

 

                      {اصول مهم پرورش جوجه گوشتی cobb-500 درهفته  اول}

-24ساعت قبل از ورود جوجه ها سالن از لحاظ خروج گاز فرمالین وکارکرد هیتر برسی شود.قبل از ورود جوجه ها .مولتی ویتامین +الکترولیت درابخوریها توزیع شود تاقبل از ورود جوجه ها اب گرم تر شود.

- حتمآاز رول های کاغذی {chick paper } به همراه سینی جهت دانخوری در 3روز اول استفاده شود. رولها باید 25 درصد سطح را بپوشانید واز سینی های دانخوری به ازای هر 100 پرنده یک عدد نیز استفاده شود. بایستی بعد از حذف رولها  از سینی های دانخوری  اضافی جوجه استفاده شود.

-  از تعداد مناسب ابخوری استفاده شود {هر 50-60 پرنده یک ابخوری}.  

- دمای سالن دربدو ورود جوجه حودودآ 32 درجه سانتیگراد باشد{متناسب بارطوبت نسبی سالن }.بشکه اب داخل سالن ودان خارج از سالن {محل خنک}نگهداری شود.

- درصورت استفاده از ابخوری نیپلی در چند روز اول از ابخوری های کله قندی کمکی نیز استفاده شود. – استفاده از دان پلیت یا کرامبل پیش دان براساس نیازمندی نزاد .می تواند ما را در رسیدن به وزن هدف در انتهای هفته کمک کند.

- به ازای هر پرنده حدود 50 گرم دان به دفعات بر روی رول هاوسینی ها ریخته شده و دان به صورت روزانه تعویض گردد.   

- درهفته های اول اندازه ذرت دان ریز باشد.واز سرند ریز اسیاب استفاده شود.درشت بودن دان باعث غیر یکنواختی گله می شود.

- شدت نور سالن درهفته اول در سطح جوجه ها 20-60 لوکس باشدواز روز دوم تا شروع برنامه ریزی روزانه یک ساعت خاموشی داده شود {ساعت شروع خاموشی نباید تغیر کند }وضمناشدت نور بعد از هفته اول تدریجآ به 5-10 لوکس کاهش یابد.

 –اختلاف شدت نور در مناطق پر نور وکم نور سالن کمتر از20 درصد باشد. حتما در هفته یک درصد کل گله وزن کشی وثبت شود{نمونه برداری از چند نقطه سالن انجام شود}تاهفته سوم وزن کشی به صورت گروهی وبعد از ان انفرادی صورت می گیرد.

- وزن جوجه در پایان هفته اول بایستی 4برابر وزن یک روزگی باشد. اگر کمبود مشاهده شد باید علت مشخص ورفع گردد.

- حتما از فرمول دان پیشنهادی coob  استفاده شود ودرصورت استفاده  از مواد خام دیگر باکارشناسان   coob تماس گرفته شود.

-اجرای برنامه ریزی درcoob منوط به وزن جوجه است نه سن جوجه اجرای برنامه نوری از رسیدن جوجه به وزن160 گرم اغاز می شود.

- همه از اطلاعات روزانه ثبت شده وتلفات از سالن خارج گردد.

- رطوبطت در پرورش جوجه  نقش بسیار مهمی دارد. حتمآ مقدار رطوبت مورد نیاز جوجه در حدود 55-75 درصد تامین شود{در صورت لزوم از اب  پاشی سر سالن وقسمتهای خالی سالن ویا مه پاش به شرطی که جوجه ها سرما نخورنداستفاده شود}

- همیشه از بسترمناسب ضخیم چه در تابستان چه در زمستان استفاده شود.{عمق بستر حداقل 5سانتی متر}

-قبل از ورود جوجه ودر طی پرورش قرنطینه شدیدی در فارم اجرا شود. تاهزینه  صرف شده برای ضدعفونی به هدر نرود. 

- قبل از ورود جوجه ها. دان کامل واب  در سالن پخش شود وچوچه ها دربدو ورود سریعا شروع به خوردن اب ودان کنند.

- حصار استفاده شده درداخل سالن حتی الامکان توری یاکارتون منفذ دار باشد{به دلیل جریان بهتر هوادرسطح جوجه ها}.

- حتما اب از لحاظ سختی و میکروبی مورد ازمایش قرار گیرد{برای ازمایش میکروبی از اب انتهایی ترین اب خوری سالن نمونه برداری شود}.

- نژاد coob نیاز به جیره غلیظ وگران قیمت ندارد ولی در ساخت دان از مواد با کیفیت بالا استفاده شود   

-سعی شود استرسها به حداقل برسد و یک محیط ایده ال برای جوجه فراهم شود. زیرا استرس مانع جذب بهینه زرده شده و کاهش سطح انتی بادی وکاهش مقاومت وایمنی جوجه را به همراه خواهد داشت.

- استارت و شروع موفق می تواند متضمن یک دوره موفق می باشد پس سعی کنید در هفته اول شروع خوبی داشته باشید.

                                       

                                      { اصول استفاده از برنامه های نوری}

 -هربرنامه نوری  ابتدا باید به صورت ازمایشی انجام شود.

- برای اطمینان از دسترسی کامل طیور به اب و دان از زمان جوجه ریزی به مدت 24 ساعت  اشیانه باید کاملآ روشن باشد.

- در شب دوم لامپها رادرساعت معینی خاموش کنید. این زمان نباید درطول دوره پرورش پرنده تغییر یابد.

وقتی زمان شروع تاریکی به گله شناسانده شد هرگونه تغییربرنامه نوری باید مطابق با شروع زمان خاموشی باشد.پرندگان به سرعت به زمان شروع تاریکی عادت کرده وقبل از ان اب ودان کافی مصرف مینمایند.{زمان شروع خاموشی به هیج وجه تغییر نکند.}

- درهر دوره 24 ساعت دوره تاریکی باید دریک مرحله انجام شود.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

- زمانیکه وزن پرندگان به 160 گرم رسید افزایش ساعت تاریکی طبق برنامه شروع شود.   

- قبل از شروع برنامه خاموشی به پرنده  اجازه دهید به صورت ازاد تغذیه شود تا مطمئن شوید که قبل از شروع زمان خاموشی واب و دان کافی مصرف کرده وبلافاصله پس از شروع روشنایی نیز می تواند اب و دان کافی را دریافت نماید. رعایت این اصول به جلوگیری از کم شدن اب بدن وکاهش استرس کمک میکند.

- گله باید حداقل هفته ای یک بار ودر روزهایی که برنامه نوری را تغییرمی دهید وزن کشی شود .برنامه نوری باتوجه به میانگین وزن گله وتجربیات حاصل ازعملکردهای قبلی تنظیم می گردد. 

- افزایش مدت تاریکی باید دریک مرحله انجام شود.

- وجود حداقل زمان تاریکی در مدت  بارگیری باعث کاهش  تحرک پرندگان در هنگام بارگیری می گردد.

- دراب و هوای گرم در شرایتی که مصرف دان درطی روز بدلیل استرس گرمایی کاهش یافته است. طول زمان خاموشی را از هفته چهارم کاهش دهید.

- وزن گله ازهفته اول تا هفته سوم نباید به بیش از وزن هدف {استاندارد}برسد. کنترول رشد طیور حدود 10ذرصد کمتر از وزن استاندارد در 21روزگی .روش مناسبی برای رسیدن به بهترین عملکرد می باشد.

- درزمستان شروع زمان تاریکی  را همزمان باغروب افتاب قرار دهید تاقبل از شروع سردترین ساعات شب دوره خاموشی تمام شده باشد.

- درتابستان شروع زمان تاریکی باید طوری تنظیم شود که اتمام خاموشی همزمان باطلوع افتاب باشد.

- از عدم وجود جریان شدید هوا ویا بستر مرطوب در سالن مطمئن شوید چون پرندگان از دانخوریهای که اطراف انها خیس است ویا در جریان هوا قرار دارنددان نمی خورند. در نتیجه بقیه دانخوریها کامآ از دان خارج می شوندوهجوم پرندگان به دانخوریها در هنگام توزیع دان باعث مشکلات بعدی می شوند.

-بهترین روش شروع وخاتمه روشنایی دربرنامه های خاموشی بیش از یک ساعت استفاده از دیمر خورشیدی است.

                    

                                           فواید برنامه نوری

- وجود یک مرحله تاریکی کاملآ مطابق باوضعیت طبیعی پرنده است.

- سیستم های اسکلتی وقبلی – عروقی فرصت رشد کافی رادر هفته های دوم و سوم پرورش خواهند داشت {کاهش بیماری های متابولیکی}

- سطح انزیم الکالاین فسفاتاز در پرندگانی که تحت برنامه نوری پرورش می یابند بالاتر است. و این انزیم برای رشد وتکامل استخوانها حیاتی است.

-اجرای برنامه نوری سطح ملاتونین رادربدن پرنده افزایش می دهد. ملاتونین درتکامل سیستم ایمنی پرندگان نقش مهمی دارد.{بهبود سیستم ایمنی}

- به دلیل رشد جبرانی پایان دوره. پرنده سرعت رشد برابر یا حتی بیشتر از پرندگانی  که درنور دائم پرورش می یابند خواهد داشت.

- به دلیل پایین بودن نسبی وزن پرنده درهفته دوم و سوم ورشد جبرانی نهایی و همچنین حفظ انرژی درتاریکی  ضریب تبدیل نهایی نیز بهتر خواهد شد.

- اجرای برنامه خاموشی صرفه جویی درمصرف برق رادرپی خواهد داشت.

 

                            نکاتی که هنگام اجرای برنامه نوری باید درنظرگرفت.

- اجرای برنامه خاموشی از روز دوم ورود جوجه ها به سالن وباشبی یک ساعت شروع گردد.

- زمان شروع خاموشی درطول دوره به هیچ وجه تغییر نکند وهرگونه تغییر در زمان خاموشی درانتهای زمان خاموشی اعمال گردد.

- هرگاه پرندگان به وزن 160-150 گرم رسیدند شروع به افزایش زمان تاریکی دریک مرحله طبق برنامه مورد نظر {6-9ساعته }نمایید.

- ترجیحآ زمان خاموشی رادر شب قراردهید زیرادرشب می توان تاریکی مطلق را درسالن ایجاد کرد.

- درهرشبانه روز {24ساعت} دوره تاریکی باید دریک مرحله انجام شود.

- هدف از برنامه خاموشی  کنترل وزن پرنده تا 10درصد زیر وزن هدف درسنین پایین تر وفرصت دادن به اندامهای داخلی پرنده برای تکامل بهتر انها هست.

- اجرای برنامه خاموشی نباید باعث تعطیلی کار شود.به طوریکه بایستی شرایط داخلی سالن دائما زیر نظر مسئولین باشد.

- درشرایط عادی برنامه خاموشی تا 5روز قبل از کشتار ادامه می یابد وپس از ان به صورت پله ای شبی یک ساعت کاهش می یابد تادرشب کشتار زمان خاموشی به یک ساعت برسد.{ طبق برنامه جدول}

- درتابستان درسالن هایی که روزها دمای سالن قابل کنترول نیست برای جلوگیری از افت وزن درپرندگان برنامه خاموشی را حداقل تاهفته چهارم اجرا نموده وپس از ان به صورت پله ای تقلیل باید بطوریکه درزمان کشتار زمان خاموشی 1ساعت گردد.

- زمان شروع خاموشی درتابستان درنیمه شب ودرزمستان درابتدای شب باشد.

- توجه داشته باشید درقبل وبعد از اجرای برنامه خاموشی جوجه ها به دان واب کافی دسترسی داشته باشند.

- بهترین روش شروع و خاتمه خاموشی استفاده از دیمرهای خورشیدی {دارای طلوع وغروب افتاب} است.

- بهتر است درزمان اجرای خاموشی تعداد ابخوری ودانخوری افزایش یابد تا رقابت بین جوجه ها برای دستیابی یه اب ودان کمترشود.     

 

برنامه نوری 6 ساعته برای جوجه گوشتی کاب 500

سن /وزن

زمان تاریکی(ساعت )

تغییر تاریکی نسبت به مرحله قبل

روز اول

ندارد

ندارد

روز دوم

1

1 ساعت افزایش تاریکی

وزن 160 -150 گرم

6

5 ساعت افزایش تاریکی در یک مرحله

5 روز پیش از کشتار

5

1 ساعت کاهش تاریکی

4 روز پیش از کشتار

4

1 ساعت کاهش تاریکی

3 روز پیش از کشتار

3

1 ساعت کاهش تاریکی

2 روز پیش از کشتار

2

1 ساعت کاهش تاریکی

1 روز پیش از کشتار

1

1 ساعت کاهش تاریکی

 

 

برنامه نوری 9 ساعته برای جوجه گوشتی کاب 500

سن /وزن

زمان تاریکی(ساعت )

تغییر تاریکی نسبت به مرحله قبل

روز اول

ندارد

ندارد

روز دوم

1

1 ساعت افزایش تاریکی

وزن 160 -150 گرم

9

8 ساعت افزایش تاریکی در یک مرحله

22روزگی

8

1 ساعت کاهش تاریکی

23روزگی

7

1 ساعت کاهش تاریکی

24 روزگی

6

1 ساعت کاهش تاریکی

5 روز پیش از کشتار

5

1 ساعت کاهش تاریکی

4 روز پیش از کشتار

4

1 ساعت کاهش تاریکی

3 روز پیش از کشتار

3

1 ساعت کاهش تاریکی

2 روز پیش از کشتار

2

1 ساعت کاهش تاریکی

روز پیش از کشتار ۱

1

1 ساعت کاهش تاریکی

  نوشته شده در  سه شنبه 1390/04/28ساعت 12:14  توسط مسعود   | 

علائم کمبود کلسیم

علائم کمبود شامل تعویق رشد ، کاهش مصرف غذا  سووخت و ساز بالا ، کاهش فالیت و حساسیت ، استئوپروسیس یا راشیتیسم کمبود کلسیم ، تغییر حالت در اسکلت و حرکت ، حساسیت به خونریزی داخلی ، افزایش شدید حجم ادرار ، کاهش در تخمگداری و نازکی پوسته تخم مرغ و رنجوری یا خستگی مرغها در قفس که نوعی پوکی استخوان است طوری که استخوان ها به قدری نازک میشود که به آسانی شکسته میشود و قادر نیست وزن بدن مرغ را تحمل کند .

 

علائم کمبود فسفر : کمبود شدید یا غیر قابل استفاده نبودن فسفر در جیره منجر به کاهش اشتها ، ضعف و پس از 10 تا 12 روز مرگ میگردد . در صورتی که کمبود شدید نباشد راشیتیسم و کاهش رشد ایجاد میشود.

 

علائم کمبود سدیم :

کمبود سدیم علاوه بر کاهش رشد ريا، نرمی استخوان ها ، شاخی شدن قرنیه ، غیر فعال شدن غدد جنسی ، بزرگی غدد فوق کلیوی کاهش راندمان استفاده از غذا و کاهش حجم پلاسما را سبب میگردد . خروج خون از قلب کم میشود که نمایانگر کاهش فشار سرخ رگی است . بسیاری از بیماری ها سدیم بدن را کاهش میدهند . از میان دفع از طریق دستگاه گوارش بدلیل اسهال و دفع از طریق ادرار بدلیل بیماری های کلیوی و فوق کلیوی وجود دارد .

 

کمبود پتاسیم

علامت عمده کاهش پتاسیم خون ، ضعف عمومی کاهیچه ها است که مشخسه آن ضعف مفرط ، کاهش ریتم روده و انبساط شکم ، ضعف ماهیچه های تنفسی میباشد .  

  نوشته شده در  جمعه 1390/03/06ساعت 13:44  توسط مسعود   | 

سلام دو دوره است که به دلیل تقلب در کنسانتره و دیگر مواد  آخرای دوره یه تعدادی مرغ فلج تو گله هم پیدا شده و من هم دنبال راه چاده بودم به خاطر همین گفتم  مقاله ای در مورد کمبود عناصر براتون بذارم که اگه موردی تو گله هاتون دیدی بتونید تشخیص بدید که چه عنصری تو گله کمه . امیدوارم که براتون مفید باشه .

عوارض کمبود ویتامین آ

                                     

در مر های بال 2-5 ماه ماده شیری رنگی در چشم ها جمع شده و مرغ قادر به دیدن نیست .

عوارض کمبود ویتامین آ در جوجه ها عبارتند از فلجی ، کاهش رشد ، چرت زدن ، ضعف ، ناهماهنگی و ناصافی پر و بال اگر کمبود شدید باشد نوعی فلجی که با فلجی ناشی ازکمبود ویتامین ای ( انسفالومالشیا (جوجه دیوانه ) متفاوت است . مواجه میشود . زردیموجود در منقارها و پاها از بین میرود و تاج و ببی  رنگ میشود . به هنگام کمبود مزمن ویتامین آ ممکن است اشک ایجاد شود و مواد پنیری شکل در پلک ها جمع شود . که به دلیل مرگ قبل مرغ قبل این عرضه کمتر دیده میشود .

              

کلیه ها کمرنگ شده و کورک های کوچک سفید در مجاری تنفسی و گوارشی ددیده میشود و رسوب اسید اوریک در قلب و کبد و طحال دیده میشود . فلجی ناشی از کمبود ویتامین آ وای هر دو عدم تعدل است ولی در ویتامین ای خونریزی و تورم مخچه وجود دارد .

 

ویتامین دی

                        

در مرغ های  بالغ کمبود ویتامین دی باعث نازکی پوسته تخم مرغ شده مرغ روی پای نمیتواند باشد و منقار پنجه و زانو نرم میشود . در جوجه های علاوه به تعویق افتادن رشد علامت راشیتیسم که مشخص کننده آن ضعف شدید پاهاست در 2 تا 3 هفتگی منقار و پنجه ها نرم و خمیده میشود . در جوجه ها برای حرکت تلاش میکنند و پس از چندی روی زانو مینشیند و استراحت میکنند ، اما در همان هنگام از طرفی به طرف دیگر غلت میخورند که نشانگر عدم وجود حس تعادل است . در حالت مزمن مزمن ویتامن دی کجی شدید اسکلت ظاهر میشود . ستون فقرات ممکن است در ناحیه کمر و دم خمیدگی پیدا کند حجم سینه کم شده و اعضای حیاتی به هم  نزدیک و روی هم میافتد استخوان ها نرم و به آسانی شکسته میشود.مهمترین علامت جوجه ها وجود دانه هایی روی دنده ها در محل اتصال با ستون فقرات و خمیدگی آنها به طرف داخل است .

 

علائم کمبود ویتامین ای

سه بیماری ناشی از کمبود ویتامین ای در جوجه ها ی در حال رشد ، انسفالومالشیا، تراوش آب در زیر پوست و تحلیل ماهیچه ای است .

انسفالومالشیا (عمل آنتی اکسیدان ویتامین ای): نوعی فلجی است که نتیجه خونریزی و تورم لایه های مخچه  بوجود میآید .

                           

تراوش آب زیر پوست (ارتباط با سلنیم ): تاول و تورم شدیدی که در اثر افزایش قابل توجه در نفوذ پذیری مویرگ به وجود آمده است که با اضافه کردن سلنیم میتوان بیماری را درمان نمود .

تحلیل ماهیچه ای تغذیه ای : هنگامی که کمبود با کمبود اسید امینه گوگرد دار همراه باشد ، جوجه ها بیماری ماهیچه ای شدید ی را در سن حدود 4 هفتگی ، به ویژه در ماهیچه سینه گاهی نیز در پا از خود نشان میدهند . در این کمبود الیاف ماهیچه ها بویژه سینه سفید شده و به صورت راه راه دیده میشود که در جهت درمان میتوان از ویتامین ای به همراه  سیستین استفاده نمود .

 

ویتامین کا

علامت کمبود ویتامین کا افزایش زمان انعقاد خون و گاهی به دلیل شدت کمبود خونریزی مداوم ناشی از زخم و خراش  میمیرد . کمبود خفیف باعث بروز لکه های کوچک خون در ناحیه سینه بال ها پاها دیواره روده ها و حفره شکمی  میشود .

 

تیامین ( ویتامین ب1 )

علامت کمبود بی اشتهایی با کاهش وزن ، پرها فرسوده ، ضعف پاها و عدم تعادل همراه است در مرغ های بالغ تاج آبی نشان میدهد . با پیشرفت کمبود ، فلج ماهیچه ها ظاهر میشود که با ماهیچه های جمع کننده ناخن ها شروع میشود و به طرف بالا حرکت میکند و باز کننده های پا ها و بال ها و گردن را نیز در بر میگیرد . جوجه ها روی پاها خمیده مینشیند و گردن به طرف پشت خم میشود.برگشت سر به دلیل فلج ماهیچه های پیشین گردن است . کمیبعد از این حالت ، جوجه توانایی خود را برای ایستادن یا نشستن از دست میدهد و به زمین میافتد ، که ممکن است سرش هنوز به حالت برگشته باشد . کاهش پیش رونده ای در سرعت تنفس حاصل می شود غده فوق کلیوی بزرگ و ظاهرا تورم بافت ها بویژه پوست را ایجاد میکند . قلبو معده و دیواره روده  به طور جزئی دچار تحلیل میشود .

 

کمبود ریبو فلاوین ( ویتامین ب 2 )   

تغییرات در عصب سیاتیک ، خمیدگی ناخن و فلجی را در جوجهای در حال رشد ایجاد میکند ..جوجه آوری بسیار کم میشود .اشتها تغییر نمیکند اما رشدشان کم و ضعیف میشوند و در یکی دو هفته اول دچار اسهال میشوند .جوجه ها حرکت نمیکنند ، مگر اینکه به زور وادار شوند و غالبا روی مفصل ها و با کمک بال ها حرکت میکنند . ناخن ها چه در حالت حرکت و چه در حال استراحت ، به طرف داخل خمیده هستند . ماهیچه های پا خشک و خشن است. در مراحل پیشرفته جوجه ها روی زمین پهن میشوند و پاها به جهت مخالف باز میشوند .اعصاب سیاتیک و بازو بزرگ میشود .

 

نیاسین ( اسید نیکوتینیک )

مهمترین علامت قوسی شدن و تورم مفصل پاهاست .این علام شبیه به کمبود منگنز و کولین است ولی در نیاسین مفصل به ندرت از محل خود بیرون میآید . علائم دیگر آن تورم دهان اسهال و کاهش رشد پرهاست .

علائم کمبودویتامین ب 6 ( پیریدوکسین)

کاهش اشتها و رشد ، راه رفتننامنظم به طوری که جوجه بی هدف راه میرود  .از علائم  میباشد معمولا یک پا خمیدگی شدید پیدا میکند و ناخن وسط به داخل خم میشود .جوجه ها دچار فرسایش سنگدان میشوند .

 

علائم کمبود بیوتین

در اثر کمبود بیوتین ، ضایعات پوستی در پاها و پوست اطراف منقار و چشم ها ، مشاهده میشود .

 

علائم کمبود کولین

ابتدا خونریزی و تورم جزئی در مفصل پا و سپس مفصل درشت نی و کف پا به دلیل پیچیدگی کف پا ، به وضوح پهن میشود و مفصل پا از امتداد درشت نی خارج میشود و پا تحمل وزن بدن را ندارد .

 

  نوشته شده در  جمعه 1390/02/02ساعت 20:24  توسط مسعود   | 

سلام  امروز میخوام در مورد مهمترین سن تغذیه جوجه های گوشتی صحبت کنم .. که در پرورش بسیار موثره  و  اهمیته زیادی داره . . تغذیه جوجه ها پس از خروج از تخم ، تاثیر زیادی بر عملکرد  گله در  دوره پرورش دارد . به عبارت دیگر اگر شروع پرورش گله ای با تغذیه و مدیریت مناسب  وصحیح توام باشد ، موجب میگردد که نه تنها گله ای یکنواخت از نظر وزنی تولید شود ، بلکه عملکرد آن از نظر ضریب تبدیل غذایی و میزان تلفات نیز بهینه خواهد شد . لذا برای موفقیت در این امر ، رعایت اصول تغذیه و مدیریت بخصوص در هفته اول پرورش ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است . حال سوال مطرح این است که اصول صحیح تغذیه در 48 ساعت اول پرورش کدام است ؟

اهمیت تغذیه اولیه :

جوجه با کیسه زرده بزرگی که تقریبا 20 درصد ار کل وزن بدن را تشکیل میدهد ، سر از تخم در میآورد . کیسه زرده حاوی مقدار زیادی چربی و پروتئین است و این مواد مغذی ، 50 درصد انرژی و 43 درصد پروتئین مورد نیاز جوجه رادر چند روز اول زندگی تامین میکنند .مواد غذایی کیسه زرده به سرعت کاهش یافته و اغلب تا روز سوم کاملا جذب میشود . 80 درصد چربی زرده ، در پایان نخستین روز پس از خروج جوجه مصرف میشود . میزان تری گلیسرید موجود در زرده در هنگام خروج از تخم کمتر از یک گرم بوده و اگر تری گلیسرید به عنوان منبع انرژِی اولیه فرض  شود ، بنابراین یک گرم تریگلیسرید با شرط بازده 95 درصد تنها قادر به تامین 8-9 کیلو کالری انرژِ متابولیسمی میباشد . البته میزان نیاز جوجه به ارنرژِی ، خیلی بیشتر از این حد بوده و تریگلیسرید موجود در زرده ، به عنوان تنها منبع انرژیِ بعد از خروج جوجه از تخم کفایت نمیکند . لذا دسترسی به غذا بعد از خروج جوجه از تخم لازم و ضروری  است . تحقیقات نشان داده است که دسترسی به غذا ، باعث جذب سریعتر کیسه زرده میگردد . با حرکت روده ها در جوجه ها یی که تغذیه شده اند ، انتقال زرده به داخل روده  روده سریعتر شده و عفونت ناشی از عدم جذب کیسه زرده نیز به میزان زیادی کاهش مییابد .جوجه ها به طور غریزی بعد از خروج از تخم به جستجوی  غذا میپردازند و رشد ، تقریبا بعد از خوردن غذا شروع میشود . دسترسی به غذا ، موجب افت چشمگیر وزن بدن میشود . در بررسی انجام گرفته ، جوجه هایی که به مدت 48 ساعت غذا دریافت نکرده بودند ، 8/7 درصد وزن بدن خود رت تز دست داده و وزن روده کوچک نیز ، 80 درصد کاهش  پیدا کرد . در این جوجه ها ، کاهش چربی و پروتئین در بافت های بدن ، بیشتر از سایر ترکیبات مشخص بود . ولی در جوجه هایی که به آب و غذا دسترسی داشتند ، وزن نهایی جوجه ها 500 گرم بیشتر بوده و وزن روده کوچک و بالطبع آن ، سطح جذب مواد مغذی افزایش یافته بود . همانطور که قبلا ذکر شده بود زرده نمیتواند اهمیت چندانی درتامین انرژِ برای جوجه ها داشته باشد .در آزمایشی کیسه زرده تعدادی از جوجه ها ، بلافاصله بعد از هچاز بدن آنها خارج شده و سپس غذا در اختیار آنها قرار داده شده . طبق نتایج بدست آمده ، رشد جوجه های مزبوردر روز چهارم ، کاملا مشابه با رشد جوجه های دارای کیسه زرده در هنگام خروج از تخم بوده . عدم دسترتی به غذا در روز های اول بعد از خروج جوجه از تخم باعث کاهش رشد پرز ها و ترشح آنزیم های روده میگردد و با مصرف غذا ، فعالیت آنزیم ها و رشد روده بیشتر میشود . تغذیه اولیه ، جذب بهتر زرده و بهبودجذب مواد مغذی در پرنده را دنبال خواهد داشت . عدم تغذیه صحیح در سنین اولیه ، بر روی رشد عضلات تاثیر منفی میگذارد که این تاثیر بر روی عضلات سینه نسبت به بقیه عضلات مشهود تر است . همچنین مکانیسنم تشنگی  در جوجه های تازه از تخم خارج شده به خوبی توسعه نیافته است و تا زمانی که جوجه  از غذا تغذیه نکرده باشد ، تشنگی تحریک نمیشود . این بدان معنی است که تشنگی با مصرف مواد مغذی و انرژِیزا تحریک میگردد . لذا دسترسی به غذا در ساعات اولیه برای رسیدن به رشد مطلوب مهم است .

                               

تاثیر تغذیه بر سیستم ایمنی :

سیستم ایمنی جوجه های تازه متولد شده برای توسعه و تکامل ، نیازمند مصرف غذا میباشد .مصرف غذا ، مواد مغذی لازم جهت رشد و نمو اندام های ثانویه لنفی که در زمان تولید جوجه ، وجود نداشته و یا نابالغ است فراهم میکند . عدم دسترسی به دان و مواد مغذی  ، مانع از پاسخ مناسب سیستم ایمنی به واکسیناسیون در ابتدای زندگی جوجه میگردد. فقدان مواد مغذی و یا پاسخ های هورمونی به گرسنگی سیستم ایمنی را برای مدت طولانی متاثر میکند .گرسنگی اولیه جوجه ها میتواند بر روی مقاومت به بیماری در تمام طول زندگی پرنده تاثیر بگذارد .

ضرورت استفاده  از دان کامل به جای آرد ذرت :

جوجه ها در هنگام خروج از تخم شدیدا از نظر کربوهیدرات فقیر میباشندو بنابراین تغذیه اولیه با جیره آغازین مناسب که ذرات به عنوان یک ماده اصلی در آن استفاده  شده باشد ، به طور سریعی باعث افزایش میزان کربوهیدرات در بدن جوجه میگردد. در صورت تاخیر در دسترسی جوجه ها به منبع کربوهیدرات ، امکان بروز کتوز و کم آبی به وجود می آید . در یک بررسی مشاهده شد که جیره ، منحصرا حاوی کربوهیدرات و از نظر مواد پروتئینی فقیر باشد ، به دلیل کمبود پروتئین اولیه ، نارسایی رشد بافت های بدن در ابتدای تولد به وجود خواهد آمد . بنابراین منحصرا استفاده از آرد ذرت یا نشاسته ذرت توصیه نشده و استفاده از دان آغازین از روز اول جهت رسیدن به رشد مناسب و مطلوب پیشنهاد میگردد.

                        

مصرف آب  شکر :

همانطور گفته شد ، دسترسی به غذا در روزهای اولیه برای رسیدن به رشد مطلوب مهم است ، البته اگر آب آشامیدنی نیز حاوی مواد انرژی زایی نظیر شکر باشد ، عملکرد بهتری حاصل میگردد . در یک بررسی ، جوجه هایی که در یک روزگی آب حاوی 5 درصد شکر مصرف کرده بودند در مقایسه با جوجه های شاهد ( آب آشامیدنی بدون شکر ) 50 گرم  وزن بیشتر ، 5/ ضریب تبدیل غذایی بهتر و 25/ درصد مرگ میر کمتری داشتند . این نتایج بیانگر این مطلب است که آب محتوی یک ماده انرژی زا ، باعث بهبود عملکرد جوجه های گوشتی میشود . با تجویز خوراکی آب شکر پس از خروج جوجه ها از تخم ، گلوکز از همان ساعات اولیه در دسترس جوجه ها قرار داده میشود . در تحقیق دیگر جوهایی که از همان ابتدا جیره آغازین به همراه آب شکر دریافت کرده بودند ، سطح گلیکوژن کبدی آنها از 10 میلی گرم در گرم در زمان خروج از تخم به بیشتر از 100 میلی گرم در گرم 2 روزگی رسیده بود . البته باید دقت شود که غلظت بیش از حد مایع حاوی گلوکز باعث ایجاد اسهال خواهد شد .

                            

الکترولیت و مولتی ویتامین در آب:

استفاده از محلول الکترولیت و مولتی ویتامین جوجه ها بعد از خروج از تخم در معرض انواع عوامل استرس زای موقتی یا دائمی قرار میگیرند . استرس دارای اثرات وسیع و فراوانی بر متابولیسم ، سیستم ایمنی و سلامتی طیور است . افزایش فشار خون ، انقباضات خفیف و مداوم ماهیچه های ، افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب و حساسیت عصبی ، تغییر در سیستم گردش خون ، کاهش مصرف دان و کاهش رشد از عوارض استرس در جوجه ها میباشند .علاوه بر این با بروز استرس ، دستگاه لنفاوی طیور تحت تاثیر قرار گرفته و تحلیل میرود و جوجه ها پاسخ مناسبی به واکسیناسیون نخواهند دادد . استرس منجر به از دست رفتن وزن بدن ، کاهش جذب مواد مغذی از بخش پایین روده کوچک ، افزایش ذخیره چربی و کاهش ذخیره پروتئین ، کاهش تولید آنتی بادی و تعداد سلول های لنفاوی میگردد .حال چگونه میتوان استرس را کاهش داد ؟ تحقیقات نشان داده است استفاده از محلول الکترولیت و مولتی ویتامین در آب آشامیدنی جوجه هایی که در معرض استرس حمل و نقل و حرارتی بودند باعث بهبود عملکرد و کاهش تنش های حاصل از استرس میشود همچنین الکترولیت باعث تنظیم فشار اسمزی و تعدل اسید و باز میشود.        

                    

  نوشته شده در  شنبه 1389/10/11ساعت 18:16  توسط مسعود   | 

سلام امروز در رابطه با یک محصول جدید صحبت میکنیم که جهت پیشگیری از بیماری های ویروسی و باکتریایی موثر و  مرغدار میتونه با آرامش بیشتر دوره پرورش رو پشت سر بذازه .  البته نوع دانی این محصول هم وجود داره که به نام جنکس مشهوره  که من خودم از این محصول هم استفاده کردم و اثر خوبی نسبتا داشته .

                                           

ترکیب : اسید فرمیک , اسید استیک ، آمونیوم فرمیات ، منو دی  گلیسیرید های اسید های چرب غیر اشباع ، استات مس و آب 

تعریف :

نقش آب مصرفی در گله های مرغداری به عنوان یک عامل مهم در ایجاد آلودگی در گله ها و انتقال آن از یک دوره به دوره بعد به اثبات رسیده . باکتری های ایجاد کننده بیو فیلم در خطوط انتقال آب سالن مرغداری ها و ظروف آبخوری ، یکی از مهمترین عوامل ایجاد بیماری و انتقال آن از یک دوره به دوره دیگر میباشند .selko ph محصولی منحصر به فرد میباشد که با تکنولوژی و فرمولاسیون انحصاری توسط یکی از معظم ترین کمپانی های اروپایی تولید گردیده است . این محصول باجلوگیری از رشد و نمو باکتری ها در آب مرغداری از شروع پرورش ، علاوه بر تامین آب کاملا بهداشتی برای جوجه ها باعث عدم ایجاد بیو فیلم در لوله ها و آبخوری ها تا پایان دوره میگردد.

فرمولاسیون منحصر به فرد selko ph به نحوی است که ph آب مصرفی در فارم را از درون تانکر و کلیه خطوط انتقال آب تا درون آبخوری ها حتی در حضور دان و مواد آلی در حدود 8/3 تا4 ثابت نگه میدارد که در چنین محیط اسیدی امکان رشد و تکثیر عوامل بیماریزا وجود نخواهد داشت .

تا کنون محصول مشابه selko ph که بتواند ph آب مصرفی را تحت شرایط فارم از تانکر آب تا آب درون آبخوری حتی در حضور دان کود و مواد آلی موجود در آب خوری در یک سطح نگه داشته و باعث از بین بردن عوامل بیماریزا گرددتولید نگردیده است . این خاصیت به دلیل فرمولاسیون پیچیده ترکیب اسید های آلی با یون مس در selko ph است .

1-     سلکو پی اچ با اسیدی کردن آب مصرفی طیور باعث کنترل و نابودی عوامل بیماریزا و ضد عفونی کردن آب آشامیدنی طیور میگردد.

2-      2 تنها محصول پایدار در سیستم آبخوری  سالن ها ی مرغداری میباشد که موجب جلوگیری از انتقال بیماری ها و عوامل عفونی در بین پرندگان میگردد.

3-     با ایجاد خاصیت اسیدی از تشکیل بیو فیلم در سیستم آبخوری جلوگیری نموده و در عمل مانع رشد باکتریها و عوامل عفونی در سیستم آبخوری میگردد .

4-     با رساندن ph  آب مصرفی به حدود 4 از رشد و تکثیر باکتریهای بیماریزا مخصوصا خانواده آنتروباکتریاسه ( اشرشیاکلی ، سالمونلا ) حتی در حضور مواد آلی جلوگیری کرده و موجب پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات گوارشی طیور میگردد .

5-     اسید های آلی فرموله شده در selko ph با ایجاد خاصیت اسیدی بیشتر در دستگاه گوارش ، موجب افزایش عملکرد باکتریها ی مفید روده ، افزایش ترشح و فعالی آنزیم های گوارشی ، هضم و جذب بهتر مواد غذایی و در نتیجه افزایش تولید و عملکرد گله میگردد.

6-     selko ph حتی با استفاده مداوم هیچگونه اثر خورندگی بر روی لوله های آبرسانی داخل سالن ندارد . بافر موجود در این محصول مانع خورندگی در اثر کاهش ph آب آشامیدنی شده و هیچگونه اثری بر روی طعم آّ ندارد .

تاثیر :

selko ph ترکیب غلیظ شده اسید های آلی است که با تداخل در چرخه تولید انرژِ و همانند سازی میکروارگانیسم ها موجب مرگ سلولی عوامل عفونی بیماریزا میگردد .

موارد مصرف :

1-     پیشگیری از تشکیل بیو فیلم در لوله های آبخوریو حذف یکی از منابع اصلی عفونت در مزارع پرورش

2-     ضد عفونی آب آشامیدنی ، حتی در حضور مواد آلی ( مواد خوراکی و باقی مانده مدفوع پرندگان )  در صورتی که در چنین شرایطی ضدعفونی کننده های رایج مانند کلرینه ها و پر اسید هیدروژن قادر به ضدعفونی نخواهند بود .

3-     کنترل رشد میکروب های خانواده آنترو باکتریاسه و کاهش بار آلودگی سالن

4-     کنترل عفونت های ثانویه به خصوص متعاقب استرس ها بیماری های ویروسی و مشکلات مربوط به مدیریت پرورش در مزارع

5-     جلوگیری از انتقال افقی بیماری ها و عوامل عفونی بین پرندگان

6-     کنترل و کاهش مصرف آنتی بیوتیک ها در طول دوره پرورش

7-     افزایش میزان رشد و تولید و بازدهی بهتر گله های گوشتی تخمگذار و مادر .

8-     افزایش تولید تخم مرغ و کاهش درصد تخم مذغ های کثیف

9-     بهبود وضعیت بستر سالن های پرورش .

10- درمان عفونت های باکتریایی دستگاه گوارش پرندگان

                              

مقدار مصرف :

کنترل و پیشگیری :

1-     گله های گوشتی :2هفته اول پرورش به صورت دائمی و به نسبت 1 لیتر در 100 لیتر آب آشامیدنی . از هفته سوم تا پایان دوره روزانه فقط 6 الی 8 ساعت با همان نسبت قبلی .

2-     گله های مادر : سه روز در هفته به مدت 6-8 ساعت از زمان آبرسانی به گله و به نسبت یک لیتر در 1000 لیتر آب آشامیدنی یا دو روز در هفته به صورت مداوم با همان نسبت قبلی .

درمان

در موارد آلودگی بالای آب ،  استفاده از آبها ی سطحی و درگیری های کلی باسیلوزی و سالمونلایی جهت درمان به نسبت زیر مصرف گردد .

1-     گله های گوشتی : سه تا 5 روز به صورت تمام وقت به نسبت 2 در 1000 مصرف گردد .

2-     گله های تخمگذاز و مادر : پنج تا هفت روز به صورت تمام وقت به نسبت 2 در 1000 مصرف گردد.

موارد احتیاط :

توصیه میشود 12 ساعت قبل و بعد واکسن های آشامیدنی مصرف نشود .

در صورت تماس محلول با چشم و پوست ، محل را با آب پاکیزه و به دفعات  شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید

شرایط نگهداری :

درب ظرف را کاملا بسته و در محل خنک بدور از نور مستقیم آفتاب با تهویه مناسب نگهداری گردد طول مدت نگهداری 24 ماه

بسته بندی در پلی اتیلنی 10 و 25 لیتری و بشکه های 225 لیتری چ

              

  نوشته شده در  جمعه 1389/05/01ساعت 19:31  توسط مسعود   | 

بستر خیس زا که علت آن بروز اسهال در گله میباشد نباید با آنتریت و یا تورم روده اشتباه نمود . عوامل مدیریتی ، تغذیه ای و بیناریها میتوانند سبب بروز این مشکل شوند . در صورتیکه آنتریت عبارت از تورم بافت مخاطی روده در عوامل مثل کوکسیدیوز و غیره میباشد .در حالت طبیعی مدفوع با منشا روده ای در طیور دارای رنگ حنایی و یا قهوه ای با رسوب اورات در سطح آن میباشد که 12 تا 16 بار در شبانه روز تخلیه میگردد. مدفوعی که منشا آن از سکوم باشد دارای رنگ قهوه ای تیره ، به صورت نیمه مایع و معمولا یک یا دو بار در شبانه روز دفع میشود که این نوع مدفوع نیز نباید با مدفوع اسهالی اشتباه گردد . بستر در سطح و عمق آن از نظر قوام و چسبندگی یکسان باشد . در شرایط مدریتی مناسب و سلامت گله ، با توجه به سن ، رطوبت بستر میتواند بین 10 تا 30 درصد متغیر باشد ، اگر چه در مناطق گرم و بسیار خشک رطوبت به 5 درصد نیز ممکن است کاهش یابد . بستری که دارای چنین شرایطی باشد بعد از چسبندگی در اثر فشردن در بین انگشتان ، بلافاصله ذرات آن از هم دیگر جدا خواهد شد که وجود این حالت عدم چسبندگی ناشی از فعالیت باکتریهای موجود در آن میباشد .بستری که رطوبت آن بیشتر از 30 درصد باشد بعد از فشردگی در دست حالت خود را حفظ کرده و ذرات آن از همدیگر جدا نخواهد شد . بستر خیس گاهی به بستری گفته میشود که فقط سطح آن مرطوب و چسبنده باشد ولی قسنمت های عمقی آن ممکن است خشک باشد .در چنین شرایطی سطحی بستر بعد از خشک شدن تشکیل لایهای چسبنده و سفت را میدهند و به عبارت دیگر از نظر قوام و چسبندگی در سطح و عمق از یکدیگر متفاوت میباشند . وجود بستر سفت در نقاطی از سالن سبب میشود که طیور تمالی به نشستن در این محل ها راداشته باشد و لذا بعلت نرسیدن گرمای بدن طیور به این نقاط و عدم ففالیت باکتری های موجود در آن رطوبت و چسبندگی باز هم بیشتر خواهد شد . در صورت وجود چنین حالتی در بستر با بهبود شرایط مدیریتی و زیرو رو کردن بستر باید اقدام به رفع این مشکل کرده و در صورت نیاز مقداری بستر تازه اضافه نمود تا مرغ ها تشویق به نشستن در آن نقاط شوند . با جلوگیری از ریزش آب در سالن ، تنظیم مقدار و ارتفاع آبخوری ها و بهبود تهویه میتوان از تشکیل بستر بهم چسبیده و سفت شده جلوگیری نمود . در میان عوامل مدیریتی ، تهویه میتواند بیشترین نقش را داشته باشد . 1000 قطعه مرغ در شبانه روز حدود 500 لیتر آب از طریق مدفوع دفع میکنند . ته.یه ناقص که قادر به تخلیه این مقدار آب از سالن نباشد به آسانی و بویژه در زمستان میتواند سبب بروز بستر خیس و ایجاد چسبندگی در سطح آن گردد . تغذیه و رابطه آن با  بستر خیس در طیور فعالیت کلیه در طیور بصورت مداوم و ادرار که بهصورت مایع غلیظ موکوسی و حاوی مقدار زیادی اورات است با پوشاندن سطح مدفوع ، دفعمیگردد . مکانیسمی که بنام جریان برگشتی نامیده میشود سبب میگردد مقداری از آب و الکترولیت ها مجددا در راست روده جذب شده و تعادل الکترولیتی برقرار گردد . افزایش مصرف آب صرف نظر از علت آن میتواند سبب بروز اسهال ، مدفوع آبکی و بستر  خیس گردد که به تعدادی از آنها اشاره میشود .

                      

1-     جیره بندی دان و یا ناکافی بودن دان این مورد بویژه در گلههای مادر گوشتی که دان جیره بندی میگردد بوضوح دیده میشود .

2-   کیفیت آب و دان مصرفی از نظر سدیم ،پتاسیم و منیزیم . سدیم و پتاسیم حجم آب بدن را تنظیم میکنند. وجود مقدار زیادی سدیم در آب مصرفی و یا در دان که میتواند بصورت نمک باشد سبب افزایش مصرف آب خواهد شد . وجود پتاسیم اضافی نیز که میتواند ناشی از وجود آن در موادی مثل کنجاله سویا ، ملاس و غیره باشدنظیر سدیم سبب افزایش مصرف آب و اسهال خواهد شد . منیزیوم از عناصری است که بعلت وفور در مواد اولیه مورد استفاده دان ، به مکمل طیور افزوده نمیشود ، معهذا وجود مقدار زیادی از این عنصر در آب سبب بروز عارضه اسهال و خیس شدن بستر خواهد شد .

3-   متعادل نبودن جیره از نظر مقدار پروتئن و اضافه بودن و بویژه وجود پروتئین با کیفیت وقابلیت هضم کم در آن ، وجود چنین پروتئینی که بخوبی هضم و جذب نشده باشد در انتهای روده در اثر تخمیر میکروبی ، سبب بروز اسهال میگردد . بروز عارضه سوختگی مفصل خرگوشی در نیمچه های گوشتی  ناشی از مقادیر زیادی پروتئین با قابلیت هضم کم ، نظیر پودر گوشت و ضایعات کشتار گاهی در جیره میباشد

4-     وجود مقادیر زیادی قند جذب نشده در موادی مثل جو و تغییر فشار اسمزی ناشی از آن در روده ، اسهال بروز خواهد کرد .

5-     تغییر ناگهانی مواد اولیه و فرمول دان نیز میتواند سبب ایجاد اسهال در طیور شود .

6-     افزودن چربی  با کیفیت پایین و غیر قابل هضم از دیگر عوامل بروز اسهال و مدفوع آبکی در طیور میباشد .

7-     ویروس ها ، باکتری هاو مایکوتوکسین ها نیز نقش مهمی در ایجاد عارضه اسهال در طیور میتواند  

8-   مصرف آنتی بیوتیک ها و انواع داروهای ضد میکروبی  نیز یکی از علل اصلی بروز اسهال در طیور میباشد . بروز اسهال ناشی از ترکیبات ضد میکروبی بویژه در کشورهایی که بصورت مداوم ار این مواد استفاده میشود یکی از مشکلات این صنعت میباشد که متاسفانه کمتر به آن نیز توجه شده و حتی تصور میشود که با مصرف این ترکیبات بروز اسهال باید کمتر نیز گردد. مصرف ترکیبات ضد میکروبی با تغییر فلور میکروبی روده و ایجاد عدم تعادل بین میکرو ارگانیزم ها مفید و مضر سبب بروز اسهال میشوند .

             

عواقب ناشی از وجود بستر خیس در طیور

1-   افزایش مقدار آمونیاک در سالن که ناشی از تخمیر اوره میباشد . 2-   کاهش مصرف دان ناشی از افزایش آمونیاک و بروز و یا تشدید عوارض تنفسی و مستعد شدن گله به بیماری های میکروبی و کولی باسیلوز . 3- کاهش جذب مواد و کاهش راندمان و عملکرد گله . 4 مستعد شدن گله به بیماری های روده و بویژه کوکسیدیوز .5- آلودگی سطح خارجی پرنده ، افزایشس تورم مفصل خرگوشی و ایجاد زخم در جناغ سینه که در نهایت منجر به حذف تعداد بیشتری از طیور در کشتارگاه خواهد شد .

                       

  نوشته شده در  پنجشنبه 1389/03/27ساعت 0:30  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخواستم به چند تا از سوالات دوستان که در نظرات پرسیده بودن جواب بدن و از نظراتشون تشکر کنم .

 آقای رنجبر در مورد مصرف فوزباک در دان سول کردن و مقدار مصرف اون ؟

 من میزان و طریقه مصرف رو در دان و آب در پست فوزباک به صورت کامل نوشتم  و تصحیح شدهاش اونجا هست . ولی طی صحبتی که من با شرکت کردم فوزباکی که جدید وارد کردن مناسب برای دان نیست و توصیه شرکت استفاده فوزباک در آبه .

                         

آقای معین در مورد درمان های حمایتی وبیماری گامبرو و بونشیت و  نیوکاسل و راهکارهای تضعیف بیماری سوال کردن ؟

 البته در مورد بیماری های ویروسی درمان قطعی وجود نداره ولی میتونیم با تقویت جوجه بالا بردن مقاومت جوجه با کمترین تلفات بیماریو رد کنیم . دادن ویتامین های ای سیلینیوم و سی و داروی لوامیزول برای تقویت ایمنی جوجه بسیار خوبه و دادن داروهای نانو مثل نانوسید برای عبور کردن با حداقل تلفات بسیار مناسبه . البته شرکت نانوسید مدعی که می شه درمان کرد این سه بیماریو ولی من با تستی که کردم  تا مقداری تاثیرشو دیدم ولی قطعی نیست . برای بیماری گامبورو میتونید دمای سالن را 1-2 درجه بالا ببرید . دادن آب شکر هم میتونه مفید باشه . دادن اروتوپین یا نفرامین هم میتونه بسیار مفید باشه . برای بیماری برونشیت هم اسپری منتوفین ؛ بایبورون، نانوسید  یا گیاه اوکالیپتوس و بالا بردن رطوبت میتونه موثر باشه . دادن منتوفین ، بایبرون و برونکی مکس در آب به نسبت 1/1000 هم بسیار مفیده . بعد از پایان بیماری برونشیت هم دادن آنتی بیوتیک  با نظر پزشک میتونه موثر باشه . برای بیماری نیو کاسل دادن 7/1000 نانوسید میتونه مفید باشه . در ابدای درگیری دادن واکسن لاسوتا  میتونه تا حدود زیادی بیماریو کنترل کنه . دادن به موقع واکسن و سلامت واسکسیناسیون میتونه در کنترل بیماری های ویروسی مهم باشه .

 

آقای جواد در مورد کارهای موثر برای کاهش گاز آمونیاک سال سوال کردن ؟

اولین کار افزایش تهویه و افزایش ورودی هوا ست که مهمترین فاکتور همینه اگه شما تهویه مناسبی نداشته باشی با هیچ چیز دیگه ای قابل جایگزینی نیست . کارهای دیگه ای که میشه انجام داد بالا بردن آنزیمیت در جیره حداکثر تا 50 کیلو در تن  . میتونیم از آنزیمیت برای پاشیدن روی بستر استفاده کرد که بسیار مفیده و من اغلب این کارومیکنم . استفاده از ضد کوکسیدیوز ها هم میتونه رطوبت بسترو مناسب کرده باعث کاهش گاز بشه .

                            

آقا مهدی هم چند تا عکس میخواستن و در مورد ساختمان و جوجه ریزی سوال کردن و در مورد گرفتن وام و ورشکستگی و راهکارهای عدم ور شکستگی سوال کردن ؟

عکس مرغداریمون پاک شده ولی دوباره میگیرم براتون در مورد ساختمان  و جوجه ریزی هم اگه سوالی دارید میتونید سوال کنید . در مورد وام هم اینو بگم که 2-3 ساله که هیچ وامی برای ساخت ندادن و روش نباید اصلا حساب کنی  . در مورد ورشکستگی هم باید بگم که برای کار مرغداری حتما باید سرمایه و تجربه  کافیو داشته  باشی و صبور باشی  وگرنه احتمال بالا داره که نتونیی دووم بیاری . من خیلی یارو دیدم که دو سه دوره ریختن و جمع کردن . مکان مناسب برای سالن مرغداری هم خیلی مهم اگه جای بکری باشه احتمال شکست خوردن خیلی کمه .

                         

  نوشته شده در  سه شنبه 1388/11/13ساعت 0:33  توسط مسعود   | 

سلام چند وقت پیش یکی از دوستان تماس گرفت و در مورد کیفیت آب مرغداریش با من صحبت کرد و حد مطلوب منیزیوم و غیره رو سوال کرد من  جدول استاندارد های کیفی آب و میزان آب مصرفی در سنین مختلف را در این پست براتون میذارم . امید وارم مفید باشه .

              

 

استاندارد های کیفی برای آب آشامیدنی طیور

عوامل مورد بررسی

حداکثر قابل قبول

ملاحظات

مجموعه باکتریها

100باکتری در سی سی

بدون باکتری مطلوب است

کلی فرمها

50 کلی فرم در سی سی

بدون کلی فرم مطلوب است .

نیترات 

25 میلی گرم در لیتر

در دامنه 3 تا 20 میلی گرم در لیتر ممکن است بر روی تولید تاثیر بگذارد .

نیتریت

4 میلی گرم در لیتر

 

ph

5/7-8/6

Phکمتر از 6 مطلوب نیست حتی ph کمتر از 3/6 ممکن است تولید را کاهش دهد .

کل مواد سخت

180

سختی کمتر از 60 معمولا سبک محسوب میشود بالا تر از 180 خیلی سخت محسوب میشود .

کلراید

250 میلی گرم در لیتر

میزان 14 میلی گرم در لیتر و از طرفی میزان سدیم هم بیش از 50 میلی گرم در لیتر باشد ممکن است زیان آور باشد.

مس

06/ میلی گرم در لیتر

در سطوح بالا سسب ایجاد طعم تلخ میشود .

آهن

3/ میلی گرم در لیتر

در سطوح بالا سبب ایجاد طعم نا مطلوب میشود .

سرب

02/ میلی گرم در لیتر

در سطوح بالا خاصیت سمی دارد .

 

منیزیوم

125 میلی گرم در لیتر

در سطوح بالا خاصیت ملین دارد. اگر میزان آن بیشتر از 50 میلی گرم در لیتر و از طرفی میزان سولفات هم زیاد باشد ، بر روی تولید تاثیر میگذارد .

سدیم

50 میلی گرم در لیتر

اگر میزان آن بیشتر از 50 میلی گزرم در لیتر و از طرفی میزان سولفات یا کلر هم زیاد باشد بر روی تولید تاثیر میگذارد

سولفات

250 میلی گرم در لیتر

در سطوح بالا خاصیت ملین دارد . اگر میزان آن بیشتر از 50 میلی گرم باشد و از طرفی میزان منیزیم و سولفات هم زیاد باشد بر روی تولید تاثیر میگذارد .

روی

5/1 میلی گرم  در لیتر 

در سطوح بالا خاصیت سمی دارد .

 

                     

 میزان آب مصرف در سنین رشد

 

 

جدول برآورد تقریبی میزان آب گله های گوشتی

سن ( روز )

مصرف آب به ازا هر 1000 قطعه جوجه در روز ( لیتر )

7

58-65

14

115-102

21

167-149

28

216-192

35

261-232

42

308-274

49

347-309

56

358-342

                                           

  نوشته شده در  پنجشنبه 1388/09/12ساعت 18:57  توسط مسعود   | 

                

سلام امروز در مورد یک بیماری که در اکثر مرغداری ها دیده میشه ولی زیاد مهم تلقی نمیشه صحبت کنم این بیماری بیشتر باعث افت در وزن گیری و بالا رفتن ضریب تبدبل میشه ولی چون تلفات بالا نداره زیاد مورد توجه قرار نمیگیره . درمان قاطع برای بیماری وجود نداره و بهترین راه پیشگیری .  برای پیشگیری حتما باید از برنامه چرخشی استفاده بشه چون اشتفاده از یک ضد کوکسیدیال باعث مقاومت میشه .

کوکسیدیوز همواره تهدیدی جدی برای طیور گوشتی میباشد . از نظر اقتصادی بایستی هم در حالت بالینی و هم در حالت تحت بالینی بطور مداوم توجه زیادی به بیماری شود . از آنجا که پروتوزوآهای مسبب کوکسیدیوز به راحتی در مقابل ضد کوسیدیال ها مقاوم میشوند ، یک برنامه چرخشی موثر بایستی اختیار شود .کوکسییوز باعث درگیری روده ها میشود . کوکسیدیوز ناشی از انگل هایی پروتوزوآاز جنس آیمریامیباشد .

طیور توسط 7 گونه درگیر میشود .مهمترین گونه ها برای جوجه ها ایمریا تنلا ( خون در مدفوع ) ، ایمریا آسرولینا (زخمهای سفید نردبانی شکل در قسمت ابتدایی روده ها ) و ایمریا ماکسیما (زخم های نقطه ای قرمز رنگ در قسمت میانیروده ها ) ایمریا میتیس که زخمهای تی÷یکی را نشان نمیدهد نمی باشند .

هر کوکسید یا برای همتا سازی نیاز به تهاجم به سلولهای رودهای دارد که نسل بعدی ، بعد از تخریب سلول های روده ای میزبان به صورت آزاد در میآیند و این بدان معناست که هر انگل ک.کسیدیایی که در جوجه موجود باشد میتواند باعث آسیب شود . وقتی تعداد کمی از انگلها پرنده را درگیر کنند ، علائمی کلینیکی بیماری نمایان نمیشود ولی تخریبی که در روده ها ایجاد شده باعث کمبود انرژِ ی و پروتئین و بالا رفتن ضریب تبدبل غذایی و در نهایت ضضر عهای اقتصادی میشود .اگر تخریب در روده ها گسترده باشد باعث زخم های متعدد ، اسهال و حتی توسط گونه های خاص باعث مرگ و میر هم میشود . از این رو نقطع قابل توجه در این است که همه گونه ها در طیور باعث مرگ و میر و بیماری های شدید نمی شود ، ولی همه گونه ها باعث کاهش راندمان و عملکرد میشوند . بعد از جایگزینی انگلها در داخل سلول های روده ها و قبل از اینکه در داخل مدفوع جوجه ها رویت شوند ، انگل ها به گونه های زنده به نام اووسیت تغییر شکل مییابند که آنها خیلی به سختی در مقابل دارو ها از میروند ، همین مقاومت اوسسیت ها دلیل اصلی برای آلودگی هر کدام از فارم ها میباشد .

            

کوکسیدیوزقبل از  بالینی ( زخم ها بیماری و مرگ و میر ) شدن تحت بالینی است که باعث عملکرد گله میشود زیرا تخریب بافت روده باعث میشود تا پروتئین ها ی پلاسما به داخل روده نشت کنند و در نتیجه باکتریهای داخل روده محیط مناسبی برای رشد پیدا کنند . . در انگلستان مرغداران اظهار داشتند که کوکسیدیوز یکی از مهمترین عوامل برای بستر خیس میباشد و باید چرخشی صورت گیرد .

برنامه چرخشی یکی از عواملی است که در مستقر کننده ها کوکسیدیوز اثر مهمی دارد . پیشگیری آنتی کوکیسیدیال با انجتم نکات بهداشتی و افزودن داروهای ضد کوکسیدیوز ( کو کوکسیدیو استات نامیده میشود ) در جیره صورت میگیرد .انواعع کوکسیدیو استاتها عبارتند از لازالوسید ، سالینو مایسین ، موننسین ، ناراسین ، دیکلازوریل ، روبنیدین ، سمدورامایسین ، دکوکوینات و ماکسیبان  میباشد تفاوتهایی در نوع شیمیایی یا سنتتیک بودن آنها  وجود دارد دیکلازوریل و روبنیدین و نیکاربازین در ماکسیبان از دسته دارو های یونیفوره هستند .تفوت یونیفره و شیمیایی در فعالیت آنتی باکتریال آنهاست معمولا شیمیایی کارایی بیشتری دارد .

کوکسیدی استاتهای شیمیایی سریعتر مقومت کوکسیدیایی ÷یدا میکنند به همین دلیل در دوره های کوتاه استفاده میشوند .گروهیونیفره در مقایسه با گروه شیمیایی در نوع عملکرد تفاوت دارند . یونیفر ها به محض شکستن کوسیدیا میگریزند این مزیت باعث کندی پیشرفت کوکسیدیا میشود .

یونیفر ها به سه کلاس تقسیم میشوند با نام های تک ظرفیتی ( سالینو مایسین ، موننسین ، ناراسین ) تک ظرفیتی گلیکوزیدی ( مادورامایسین و سمدورامایسین ) و دو ظرفیتی (لازالوسید ) تمام یونیفر ها با اختلال در بالانس فشار اسمزی داخل کوکسیدی ها آنها را از بین میبرند .مقاومت متقابل بین یونیفر های کلاشس های متفاوت محدود میباشد و از طرف دیگر مقاومت متقابل مابین یونیفر های یک کلاس ثابت شده است . این را به خاطر بسپارید که انتخاب یونر فر های متفاوت از کلاس های مختلف و نه از همان کلاس در طول دوره استفاده از کوکسیدیو استات های خاص امکان ÷ذیر است . با این روش میزان مقاومت کوکسیدیای در فارم  با چرخش زمانی استفاده از یک کلاس به کلاس دیگر یا بهکار گیری کوکسیدیو استات شیمیایی کاهش مییابد بنا بر این با استفاده ساده ومنطقی طبق قاعده از کوکسییو استات های شیمیایی و یونیفره و چرخش از یک کلاس آنتیکوکسیدیال به کلاس دیگر به منظور جلوگیری از مقومت ، قبل از وقوع مقاومت میتوان امکان حیات طولانی مدت را تامین نمود .

استفاده از واکسن به عنوان یک راه دیگر

        

سه نوع واکسن وجود دارد

1-     واکسن قابل تزریق غیر فعال شده ( واکسیناسیون والدین و انتقال آنتی بادب به فرزندان )که بیشترین ایمنی را دارد

2-     واکسن زنده ضعیف نشده

3-     واکسن ضعیف شده

 

  نوشته شده در  شنبه 1388/08/30ساعت 20:35  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد یک انتی بیوتیک جدید قوی به نام فوزباک صحبت کنم. متاسفانه در ایران به دلیل علم پایین و تحریم های مکرر چندین سال است که انتی بیوتیک موثر و قوی وارد ایران نشده و هنوز از انروفلوکساسین,كلرامفينيكل,تتراسايكلين,فورازوليدون و جنتامايسين و… استفاده میشه که هر کدام از این انتی بیوتیک ها بیش از 10_15 سال در ایران مصرف میشد و به دلیل مقاومت باکتری ها در این چندین سال اثر بسیار کمی پیدا کرده.به طور معمول هر سه الی چهار سال تاریخ مصرف انتی بیوتیک به پایان رسیده و باید از یه فرمول جدیدتر استفاده بشه.فوزباک انتی بیوتیک وسیع الطیفه که من در این دوره پرورش از این محصول استفاده کرده ام و جواب نسبتا خوبی گرفتم و دوره های بعدی هم نتایج دقیقتر رو بهتون میگم .امیدوارم مفید باشه.

                                        


فوزباک انتی بیوتیک منحصر به فرد به عنوان یک انتی بیوتیک وسیع الطیف بر باکتری های گرم منفی و مثبت موثر است.
اجزا فوزباک :
فسفومایسین:25%مه به هیچ یک از انتی بیوتیک های رایج تعلق نداشته و دارای کوچکترین مولکول انتی بیوتیک های شناخته شده میباشد.

فروکتوز:18%

ویتامین E:3000 واحى بين المللي

الكتروليت: 43%

مواد حامل:تا 100%

مکانیسم اثر :
فسفومایسین انتی بیوتیکی باکتریوسیدال است که از تشکیل دیواره سلولی باکتری ممانعت بعمل می اورد و در نتیجه از تشکیل N_استيل موراميك اسيى جلوطيري جلوگیری میکند.
تداخلات دارویی تا کنون اثر انتاگونیسمی بین این دارو وسایل محلول در اب گزارش نشده است. اثر سینرژیسمی بین این دارو و فلورفنیکل ,اريتومايسين,امپی سیلین ,جنتامايسن تري متوپریم وتایلوزین مشاهده شده .توصیه شرکت همراهی با درمان علیه مایکو پلاسما با دارو های پلموتیل ُ تیامولین ُ تایلوزینُ و اریتو مایسین میباشد .

 

ویژگیهای فوزباک

1)فسفومایسین : آنتی بیوتیک وسیع الطیف با اثر بر روی باکتری های گرم مثبت و منفی.
2)فروکتوز: کربوهیدرات طبیعی که سه نقش عمده دارد:
الف)بین 4تا 10بار قدرت فسفومایسین را افزایش می دهد.
ب)امکان ایجاد مقاومت به فسفومایسین را غیر ممکن میسازد.
ج)به عنوان منبع انرژی ژا موجب بهبود هضم و جذب مواد غذایی و افزایش میزان وزن را فراهم میکند .همچنین فروکتوز راه انتقال فسفومایسین را به داخل باکتری هموار میکند زیرا که منبع غذایی باکتری است .
ویتامین E : اثر چشمگیری بر افزایش مقاومت پرنده در مقابل بیماری دارد.
به همین دلایل اثر بخشی فوزباک از انتی بیوتیک فسفومایسین به تنهایی بسیار بیشتر است.
جذب فوق العاده :97%فوزباک پس از مصرف در طول روده ها جذب شده و پس از یک ساعت و نیم  به حداکثر غلظت پلاسمایی خود میرسد . 3% بقیه در روده ها باقی میماند.حلالیت بسیار بالا در اب و وزن مولکولی کم موجب شده تا نفوذ پذیری بسیار بالایی حتی در کیسه های هوایی آبسه ها و دیگر نواحی با خونرسانی ضعیف برخوردار باشد و دفع ان 48 ساعت پس از مصرف انجام می شود. فوزباک کاملا غیر سمی میباشد و دارای عدم مقاومت دارویی میباشد.

                           

 برنامه های پیشنهادی در گله های گوشتی :                                                                                                                                                                                                                 

 

 
    نام برنامه

دوز بر حسب
   میلی گرم/کیلوگرم
     وزن بدن


        طول درمان


    زمان توصیه شده

 

 برنامه پشتیبانی

برنامه پذیرش جوجه
     یک روزه

به همراه یک درمان علیه عفونت های مایکو پلاسمایی

160میلی گرم

۷ روز

1الی ۷ روزگی

 

برنامه پشتیبانی ۳ مرحله ای

 

  

 

فاز دو پیشگیری از عفونت های ثانویه (به عمراه یک درمان علیه عفونت های مایکو پلاسمایی)

80میلی گرم

۷ روز

20الی2۶روزگی

 

فاز سه برنامه تکمیلی پیشگیری از عفونت های ثانویه

80میلی گرم

۷روز

2۹الی ۳۵روزگی

 

 

برنامه درمانی گله

160میلی گرم

3_۷روز

در زمان در گیری گله

 

دانی ( شرکت توصیه نمیکند ) 

برنامه دوره بحرانی
    نوع اول(دانی)

60میلی گرم

21روز

از صفر الی 21روزگی

 

 دانی ( شرکت توصیه نمیکند )

برنامه دوره بحرانی
   نوع دوم(دانی)

60 میلی گرم

14 روز

از 21الی 24 روزگی

 

                                        

روش محاسبه دز ۱۶۰ میلی گرم   {متوسط وزن در آخرین روز درمان به کیلوگرم }*{تعداد جو جه }*{۱۶/}={میزان فوزباک مصرفی (گرم)در روز}

روش محاسبه دز ۸۰ میلی گرم    {متوسط وزن طیور در آخرین روز درمان به کیلوگرم }* {تعداد جوجه }* {۰۸/}= {میزان فوزباک مصرفی (گرم )در روز }

نظر به اینکه فوزبک بر روی مایکو پلاسما موثر نماباشد در موارد سی آر دی کلی ُ که کمپلکسی از دو باکتری مایکو پلاسما و اشر شیا کلی میباشد توصیه میگردد از ماکرولیدی مانند : پلموتیل ُتیامولین ُ تایلوزین و اریتو مایسین به همراه فوز بک استفاده گردد .

1)ابتدا فوزباک مورد نیاز را در چند لیتر اب ولرم (25_35درجه)حل گردد.
2)میزان اب مصرفی 6-8 ساعت اولیه روز را تعیین و مقدار فوزباک محاسبه شده به آن میزان آب اضافه گردد.
3)بعد از مصرف اب حاوی دارو اب تازه و بدون دارو به اب خوری اضافه گردد.

نتایج استفاده از برنامه استراتژیک
.کاهش وقوع بیماری ها
.تعدیل واکنش های پس از واکسیناسیون
.کاهش میزان مرگ و میر
.افزایش وزن روزانه
.یکنواختی وزن روزانه
.یکنواختی در وزن گله

                                              

 

  نوشته شده در  سه شنبه 1388/06/31ساعت 11:49  توسط مسعود   | 

 سلام امروز میخواستم در مورد انتخاب یه جوجه خوب و روش های درست یه انتخاب صحبت کنم .یکی از فاتور های خیلی مهم در مدیریت ÷رورش و میشه گفت مهمترین فاتور انتخاب جوجه ست . در این بخش در مورد مطالب درون کارت جوجه هم مطالبی می ذارم که برا یه مرغدار خیلی مهمه .

         

معیار های موثر بر عملکرد جوجه

به دو دسته تقسم میشود

اطلاعات غیر مکتوب )

ساس چنین اطلاعاتی بر تجربیات متفاوت و بعضا قابل تامل پرورش دهندگان مختلف گله های گوشتی استوار است که به چند دسته تقسیم میشود

1-     حسن شهرت  : که همان رضایت یا نارضایتی پرورش دهندگان از عملکرد یک جوجه  که اگر چه همیشه قابل اعتماد نخواهد بود ولی قابل توجه و بررسی است .

2-     بعد مسافت  : به دلیل آن که بخشی از مشکلات جوجه منجر به کیفیت نا مطلوب آن میشوند ، مواردی هستند که در مسیر جوجه از کارخانه جوجه کشی به مزرعه پرورش پیش می آید شاید بتوان با کوتاه نمودن این مسیر از شدت و حدت بروز این مشکلات کاست . این مسئله تایید شده است که هر چه دسترسی جوجه ها پس از تولد به آب و غذا سریعتر اتفاق بیفتد ، موجب جذب سریعتر زرده ، کاهش عفونت زرده ، از دست ندادن آب بدن و عملرد بهتر جوجه خواهد شد .

اطلاعات مکتوب (برگه بهداشتی همراه جوجه یا کارت جوجه )

1-وزن 

ابتدایی ترین مسئله در ارزیابی کیفیت جوجه وزن آن است . در شرایط مساوی , جوجه هایی که ÷س از تفریخ وزن بیشتری دارند , مطلوبترند . عموما این جوجه ها رشد سریع تری برخوردار بوده و ÷اسخ بهتری به عوامل محیطی و توصیه های مدریتی میدهند . البته در بحث وزن پراکندگی وزن هم حائز اهمیت است که بدست آوردن آندر عمل کار مشکلی است . البته ÷راکندگی وزن در کل گله نیز بسیار حائز اهمیت است . میانگین وزن با پراکندگی 8 تا 9 درصد را میتوان مطلوب  ارزیتابی نمود . با لاترین وزن برای جوجه 45 گرم میباشد هر یک گرم تفاوت در وزن تخم مرغ به 2-13 گرم تفاوت در وزن جوجه های گوشتی 6-8 هفته منتهی میشود . مادر جوجه های گوشتی در سنین پایین تخم گذاری دارای جوجهای ریزی هستند  که با افزایش سن از 39 هفته وزن جوجه ها افزایش مییابد .

2-سن گله مادر

اولین تاثیر سن بر کیفیت جوجه بر روی وزن آن است هنگامی که گله  مادر جوان بوده و به تازگی دوره تولید را آغاز نموده باشد ، وزن جوجه های استحصالی کم خواهد بود و این جوجه ها نسبت به شرایط نا مناسب روزهای ابتدایی عمر بسیار حساس هستند .استرس شروع تولید برای گله های مادر باعث حساسیت جوجها به عوامل بیماری زا میشود .. با افزایش سن این انتطار وجود دارد از میزان پادتن های انتقل یافته به جوجه ها و یا از یکنواختی آنها در جوجه ها کاسته شود .

3-     سالمونلا

سالمونلا یک بیماری مشترک بین طیور و انسان است که تنوع بسیار زیادی دارد ولی سالمونلا پلوروم سالمونلا اختصاصی پرندگان است سالمونلا از طریق آزمون آگلوتیناسیون کمتر از یک دقیقه قابل تشخیص میباشد که در شناسایی مثبت یا منفی بودن به کار میرود .

مایکوپلاسما  (MG-MS)

 

 MG-MS از مهمترین عوامل بیماری زا قابل انتقال از مادران به نتایج آن ها هستند . MG در شروع و شکل گیری کمپلکس های تنفسی در گله های گوشتی ، نقش اصلی را بازی میکند .مایکو ÷لاسما قادر است به طریق عمودی از مادران به جوجه ها و به طور افقی از جوجه های آلوده به دیگر جوجه ها منتقل شود .آزمون سرولوژیک در خط اول تشخیص باعث کشف مثبت و منفی بودن مایکو پلاسما اما نه به صورت دقیق میشود که در مرحله بعدی آزمایش به صورت دقیق مثبت و منفی بودن مشخص میشود ..ms –mg  هر دو قادرند موجب توقف حرکت مژک های سلول های اپی تلیوم دستگاه تنفس شوند حرکت مژک ها به همراه  حضور موکوس ، در شکل گیری مهمترین بخش از دفاع غیر اختصاصی و ساختاری دستگاه تنفس پرندگان یعنی سیستم موکوسی- مژه ای ، نقش اساسی را ایفا میکند . بدون حضور قبلی mg و زمینه سازی مناسب آن، قادر به ایجاد عفونت در کیسه های هوایی نیست .

MG قادر است به سلول های غیر فاگوسیتیک میزبان وارد شده و از دفاع میزبان و تاثیرات آنتی بیوتیک های مصرف شده در امان باقی بماند و به شکل گیری یک بیماری مزمن تنفسی کمک نموده یا از سد مخاط تنفسی عبور کرده و باعث عفونت سیستمیک شود .

MS نیز میتواند آتروفی تیموس و بورس فابریسیوس را باعث گردد.

تمایل MS  به مفاصل و ایجاد سینویت ، به خصوص در مفاصل خرگوشی و کف پا ، توانایی پای جوحه های مبتلا را برای تحمل وزن  روز افزون آن ها کاهش میدهد . این جوجه ها بیشتر تمایل به نشستن دارند و اغلب قادر نیستند به تناسب افزایش ارتفاع دان خوری ها ، مانند جوجه های سالم ، به طور مستمر از آنها استفاده کنند .

            

تمایل  MS به بورس جناغی و نشستن جوجه هابر روی بستر و بالا رفتن لاشه های ضبطی در کشتارگاه و زیان های اقتصادی میشود . تاثیرات همکوشی بین MSبا ویروس نیوکاسل و ویروس برونشیت عفونی ، حتی سویه های واکسینال آنها دیده شده است

 

 

 

  نوشته شده در  سه شنبه 1388/05/20ساعت 23:52  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخواستم در مورد آنزیم و تاثیر اون براتون صحبت کنم . آنزیم تشکیل شده از چند آنزیمه که مواده غیر قابل جذب توسط پرنده رو به اشکالی در می یاره که جوجه بتونه براحتی جذب کنه و اثر خوبی روی ضریب تبدیل میکنه .   من در جوجه ریزی این دوره 23/04/88  از مولتی آنزیم کاجک پاییزان استفاده کردم که نتایج اون به این شکل بود    .  میزان کل جوجه ریزی : ۲۰۹۰۰ قطعه       میزان تلفات کل دوره :۹۸۰ قطعه        درصد تلفات ۶/۴ درصد          میانگین وزن در ۴۴ روزگی : ۳/۲           ضریب تبدبل در ۴۴ روزگی : ۷۱/۱                             میانگین در ۵۰ روزگی : ۸/۲     کل گوشت تولیدی در کل دوره ۵۱۴۹۰ کیلو                           کل دان خورده شده در کل دوره ۹۰۰۰۰: کیلو                         ضریب تبدیل کل دوره: ۷۴/۱                  جهت سفارش با همراه من تماس بگیرید .

آنزیم و تاثیر آن در سیستم گوارشی طیور :

خوراک طیور از چندین ماده خام نظیر پروتئین ها ، چربیها و هیدراتها تشکیل شده است که سیستم گوارش طیور قادر به جذب کامل چنین موادی نخواهد بود . یعنی تمام موادی که بعنوان منابع انرژیِ و غدایی در جیره به کار برده شدند بطور کامل مورد استفاده بدن طیور واقع نگردیده و مقدار زیادی از آنها بدون هضم و جذب کامل از بدن پرنده دفع میشود. همچننین قسمت های غیر قابل تجزیه مواد گیاهی موسوم به NSPها با ایجاد چسبندگی در داخل روده موجب حرکت آهسته مواد غذایی در داخل دستگاه گوارشی شده که منجر به بی اشتهایی و بی میلی مرغ نسبت به مصرف غذا میگردد  و از طرف دیگر با افزایش دادن تجمع باکتریهایی در روده کوچک پرنده باعث رقابت جهت مصرف مواد مغذی و همچنین زمینه سازی شروع بیماری های طیور از جمله آنتریت یا ورم روده میگردد. متخصصین مواد غذایی جهت رفع این مشکلات استفاده از آنزیم ها را در فرمول غذایی طیور توصیه مینمایند . آنزیم ها مواد پروتئنی هستند که هر کدام روی مواد اولیه تاثیر میگذارند و آنها را به مولکولهای کوچکتر قابل هضم و جذب بیشتر تبدیل میکند

                    

.ترکیبات شیمیایی مولتی آنزیم :

مولتی آنزیم  با مجموعه ای از آنزیم های مختلف توانایی اثر بر روی ترکیبات مختلف جیره را دارا میباشد و در نتیجه با مصرف مولتی آنزیم میتوان از بروز مسائل و مشکلات ذکر شده جلوگیری کند. 8 نوع آنزیم بتا گلوکاناز –کمپلکس سلولاز( همی سلولاز ...) پروتناز و آمیلاز و.... وجود دارد .

تحقیقی در یکی از فامها نشان داده که ضریب تبدیل 9/1 – درصد تلفات کلی دوره 8/3 –میانگین وزن۷/۲

تاثیرات استفاده از مولتی آنزیم :

1- صرفه جویی در مصرف کلی غذا

2- بهبود ضریب تبدیل

3- کاهش حجم مدفوع

4- افزایش بهره وری پروتئین ها وچربی ها

5- افزایش یکنواختی در سطح گله

6- افزایش کیفیت لاشه

7- افزایش کیفیت اسکلت و استخوانها

8- کاهش رطوبت بستر و کاهش احتمال درگیری گله به کوکسیدیوز

9- افزایش هضم مواد فیبری

10- استفاده از مواد مانند جو یولاف و چاودار در جیره

11- افزایش بهره وری از فسفر و کلسیم

12- کاهش درصد تخم مرغ های کثیف ، افزایش ضخامت پوسته

 کاهش قیمت تمام شده جیره  ph؛ آن پایدار است ، در برابر پلت سازی مقاوم است

به دلیل لیپاز میتوان به راحتی از پودر چربی در فرمولاسیون استفاده کرد.  استفاده از 350 -500 گرم در تن

مولتی آنزیم باعث کوتاهی دوره ،افزایش وزن ، پایین آمدن ضریب تبدبل و سوددهی بالاتر میشود .

                                                                                  (( با تشکر از آقای جلالی ))

  نوشته شده در  یکشنبه 1388/05/04ساعت 13:38  توسط مسعود   | 

آسیت بیشتر در جوجه های با سرعت رشد بالا بروز نموده و یک مشکل جدی برای صنعت پرورش طیور محسوب میشود . نشانه  اصلی آن تجمع غیر طبیعی مایعات در حفرات بدن میباشد . تافات ناشی از  این بیماری حدود 5 تا 12 درصد است که ممکن است تا 25 درصد نیز برسد. کمبود اکسیژن عامل اصلی بروز آسیت در جوجه های گوشتی بوده و هر عاملی که باعث نا هماهنگی و عدم تعادل بین میزان اکسیژن فراهم شده در بدن شود منجر به هیپوکسی میگردد . عواملی که بر سلامت قلبی – ریوی تاثیر میگذارند سبب تشدید بروز آسیت میشوند . با مدیریت صحیح ( تغذیه ، تهویه ، بهداشت و ...) میتوان تا حد زیادی از وقوع آسیت جلوگیری کرد .

                      

عوامل موثر:

الف ) سرعت رشد و ترکیب بدن : افزایش سرعت موجب افزایش نیاز به اکسیژن و افزایش وقوع آسیت میگردد. از لحاظ ترکیب بدن نیز سوخت ساز نیتروژن و پروتئین در مقایشه با چربی به اکسیژن بیشتری نیاز دارد ، اما لاشه جوجه ها به طور واقعی پروتئین و نیتروژن کمتری نسبت به مقدار چربی دارند ، لذا جوجه هایی که ذخیره چربی بیشتری دارند به آسیت حساسترند.

ب) ارتفاع : در ارتفاع بالا ، فشار اتمسفر و همچنین فشار اکسیژن ، پایین تر میباشد . لذا امکان بروز کمبود اکسیژن بیشتر است .

ج)برنامه نوری : هر برنامه نورهی که میزان ساعات روشنایی در آن زیاد باشد ، منجر به افزایش تلفات ناشی از آسیت خواهد شد . زیرا مصرف خوراک پرنده افزایش مییابد که منجر به سوخت ساز بیشتر و نیاز به اکسیژن بالاتر میشود.

د) وضع سلامتی گله : هر عفونت یا آلودگی ای که بر وضعیت شش یا قلب اثر بگذارد ( نظیر آسپرژِلوس ، بروشیت عفونی و ...) بر شیوع آسیت نیز اثر میگذارد .

د ) محیط:شامل دمای محیط ، کیفیت هوای آشیانه ، نوع سوخت سالن ها ، نحوه نگه داری تخم مرغ نطفه دار و شرایط جوجه در آوری و کیفیت بستر میباشد . کاهش دما موجب میشود تا پرنده دمای بدن خود رابا افزایش سوخت و ساز و تولید انرژیِ اضافی تنظیم کند که این امر موجب افزایش مصرف اکسیژن میشود .  وجود بخار آب و دی اکسید کربن گرد و غبار و گاز های سمی و آمونیاک( بر اثر بستر نامناسب ) و سوختن وسیله گرمازا موجب افزایش نیاز اکسیژن میشود.

و) ژنتیک و سن گله مادر : نژاد های دارای سرعت رشد زیاد و راندمان غذایی بالا به آسیت حساسترند .جوجه های نر نسبت به ماده ها حساسترند زیرا سرعت رشد آنها بالاتر است . جوجه های گله های مادر جوان نسبت به جوجه هایی که از گله های مادر پیر تر تفریخ میشوند به آسیت مستعدترند.

ز) تغذیه : استفاده از جیره های پر انرژِی ( پلت ) خصوصا در زمان تغییر جیره از جیره  آغازین به جیره رشد مساله ساز است . تعادل و کیفیت منبع پروتئین نیز بسیار مهم میباشد زیرا دفع نیتروژن اضافی از بدن به سوختن و صرف اکسیژن نیاز دارد و کابولیسم پروتئین اضافی باعث ساخت اسید اوریک و چربی خواهد شد که ساخت آنهابه اکسیژن زیادی احتیاج دارد . کمبود ویتامین e  و سلنیوم ، وجود مایکوتوکسین ها در جیره و استفاده از پودر ماهی با میزان بالای هیستامین ( 200 قسمت در میلیون ) نیز باعث بروز آسیت میگردد . تغذیه آزاد و در حد اشتهای پرندگان در مقایسه با تغذیه محدود موجب بروز آسیت بیشتری میگردد.افزایش سدیم جیره تعدل آب و الکترلیت ها را به هم میزند که محدود کردن سدیم جیره به 19/ درصد موجب کمتر شدن آسیت میشود.

پیشگیری از وقوع آسیت :

1)      انتخاب نژادی که استعداد ژنتیکی کمتری برای بروز آسیت داشته باشد .

2)      پرورش جوجه هایی که گله مادر جوان نیستند تحت شرایط مدیریتی مناسب

3)      نگهداری دما محیط در شرایط مطلوب مخصوصا در هفته اول

4)      پرورش جداگانه جنس نر و ماده

5)      کاهش ساعات روشنایی در مراحا اولیه رشد

6)      پیشگیری از بیماری های تنفسی

7)      تهویه مناسب در ماشین جوجه کشی و سالن پرورش

8)      مدیریت و کنترل برنامه غذایی و محدودیت غذایی و دسترسی به خوراک به مدت 13-14 ساعت در روز و محدود کردن سدیم به 19/ درصد و استفاده از غدای آردی

 

 

  نوشته شده در  یکشنبه 1388/02/27ساعت 19:6  توسط مسعود   | 

دو هفته اول پرورش جوجه های گوشتی ، بحرانی ترین زمان پرورش محسوب میشود و در این مقطع زمانی ، اهمیت استفاده از راهکار های مدیریتی مشهود میباشد . هر نوع اشتباهی که در طول این دو هفته ممکن است رخ دهد ، به هیچ وجه قابل جبران در مراحل بعدی دوره پرورش نمی باشد .

                            

به طور معمول قبل از شروع تخمگذای در گله مادر گوشتی ، یک برنامه خاص واکسیناسیون صورت میپذیرد و در پی واکسیناسیون بالطبع بدن مرفان مادر در برابر واکسن تولید آنتی بادی مادری خواهند نمود . این آنتی بادی تولیدی از طریق سیستم گردش خون مادر به زرده تخم مرغ منتقل میگردد و بنابراین هنگامی که کیسه زرده در جوجه تازه از تخم درآمده جذب میشود  متعاقبا آنتی بادی موجود نیز جذب میگردد . اگر در اوایل دوره پرورش ، جوجه های گوشتی تحت مدیریت مطلوب قرار گیرند در طی شش روز اول کیسه زرده بطور کامل جذب خواهد شد . قبل از تکامل و پیدایش سیستم ایمنی جوجه ، آنتی بادی هایی که از طریق کیسه زرده جذب می شوند مسئول مصونیت و حمایت از جوجه در برابر عوامل بیماری زای میباشند .

یکی از عواملی که میتواند روند جذب آنتی بادی های مادری را از طریق کیسه زرده مختل کند ، استرس میباشد .استرس باعث انقباض رگ های خونی اطراف کیسه زرده میشود و نهایتا انتقال و جذب آنتی بادی ها و سایر مواد مغذی را از طریق عروق مزانتریک بلوکه میکند.اگر کیسه زرده به طور کامل جذب نشود باقیمانده کیسه زرده به صورت یک جسم خارجی در حفره شکمی تلقی شده و بنابراین جوجه گوشتی به رشد مطلوب مورد انتظار در آخر دوره پرورش نخواهد رسید .

                            

استرس ممکن است در نتیجه حرارت بالای سالن ، یا سردی  بیش از حد سالن و یا بالا بودن بیش از اندازه رطوبت بستر و یا تراکم گاز آمونیاک یا محدودیت دسترسی به آب و دان یا رشد عوامل بیماریزا در سالن و یا حتی در نتیجه واکسیناسیون روی دهد.نیاز به تعبیه  تاسیسات مناسب در سالن های پرورش جوجه های گوشتی به منظور کاهش عوامل استرس زا همواره احساس میشود یکی از مهمترین مواردی که همواره باید در سالن های پرورش جوجه های گوشتی مورد توجه قرار کیرد ، اطمینان از عملکردصحیح سیستم گرمادهی و هیتر ها میباشد . در اوایل روزهای پرورش جوجه ها قادر به تنظیم درجه حرارت بدنشان نیستند تا اینکه به سن یک هفتگی برسند بنابراین نیاز بهمنابه گرمازا مناسب که تا سن یک هفتگی قادر به تولید مقادیر کافی از BUT باشند و دمای بدن جوجه را در حدود 104 الی 106 فارنهایت ( 40 الی 41 درجه سانتیگراد ) ثابت نگه دارند، احساس میشود.پس از سپری شدن هفتمین روز پرورش مغز جوجه قادر به تنظیم و کنترل حرارت بدن جوجه شده و از این روز به بعد کنترل درجه حرارت بدن مستقیما توسط مغز صورت میگیرد و لذا حرارت بدن جوجه در حدود 40 الی 41 ثابت باقی میماند . از هفته اول به بعد دمای سالن پرورش را بطور ثابت در 37 درجه سانتیگراد نگه دارند.

                            

  نوشته شده در  دوشنبه 1388/02/14ساعت 9:39  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد کیفیت بستر و مواد تشکیل دهنده و مواد اثر گذار روی بستر صحبت کنم بستر به دلیل تماس مستقیم با جوجه تاثیر زیادی در مدیریت پرورش و لاشه جوجه ها گذاشته و اهمیت زیادی در پرورش دارد .

            

یک بستر مناسب باید قابلیت جذب مناسبی برای رطوبت داشته باشد . و خود آن عاری از رطوبت باشد زیرا باعث رشد قارچ میشود . بستر باید به عنوان عایق در مقابل سرما و گرما بوده و نرم باشد .

جدول 1: قابلیت جذب رطوبت در موارد مورد استفاده جهت کف سالن ها ( بستر)            

نوع ماده

گرم در 100 گرم

پوشال چوب

190

پوسته برنج

171

خاک اره

102

 

طی دوران پرورش و نگهداری گله ، رطوبت مناسب برای بستر 20 الی 25 درصد میباشد . وقتی رطوبت بستر از 25 درصد تجاوز نماید ، علاوه بر افزایش احتمال شیوع کوکسیدیوز ، باکتریهایی که قابلیت تجزیه اسید اوریک را دارند فعال شده ، تخمیر مواد سریعتر صورت میگیرد و گاز آمونیاک بیشتری از بستر متصاعد میشود . تراکم بیش از حد آمونیاک در هوای سالن باعث از بین رفتن تاژک های مجازی تنفسی میگردد که این امر عوارض تنفسی را دنبال خواهد داشت . در ضمن ، گاز آمونیاک آزاد شده ph بستر را بتدریج از 2/5 به 4/8 مرساند . این تغییر درph همراه بت گرمای بستر سبب بروز سوختگی هایی در قست هایی از پا و سینه و کاهش کیفیت لاشه میشود .

از طرف دیگر خشک بودن بیش از حد بستر ( رطوبت کمتر از 20 درصد ) باعث ایجاد گردو غبار در محیط میشود که خود زمینه ساز عوارض تنفسی میباشد . در سرایط عادی طیور به طور متوسط روزانه 12 تا 16 بار مدفوع نسبتا نیمه جامدی را دفع میکنند . عمده ترین بخش مدفوع ، بقایای غیر قابل هضم غذای خورده شده میباشد ، بنابراین نوع غذای مصرفی روی ترکیبات مدفوع موثر است . از آنجایی که در طیور ، مدفوع و ادرار در کلواک با یکدیگر مخلوط و سپس دفع میشوند، مواد موجود دز ادرار نیز روی ترکیبات مواد دفعی اثر میگذارد .ادرار حاوی مواد مانند کلرید سدیم و اسید اوریک است که مقادیر آنها در ادرار توسط کلیه ها تنظیم میشود . مقادیز بالای چربی در خوراک سبب چسبنده تر شدن مدفوع و چسبیدن آن به اطراف مقعد و کف پای پرنده و همچنین تشکیل لایه فشردهای روی بستر میشود .

                    

املاح و مواد معدنی

به غیر از مسمومیت های غذایی که میتواند باعث بروز اسهال در گله شوند ، مهمترین عامل تغذیه ای که ممکن است میزان رطوبت مدفوع و متعاقب آن وضعیت بستر را تحت تاثیر قرار دهد ، میزان املاح موجود در خوراک ، به ویژه مقادیر سدیم ، کلر و پتاسیم آن است. اگر مقادیر سدیم بیشتر از 15/ تا 2/ درصد ، پتاسیم بیشتر از 8/ درصد و کلر بیشتر از 12/ تا 15/ درصد باشد ، مقدار آب مصرفی افزایش یافته ، در نتیجه بستر مرطوب تر خواهد شد . با توجه به تاثیر املاح بر میزان آب مصرفی ، در زمانی که گله تحت تنش ( استرس ) گرمایی باشد میتوان با اضافه کردن این مواد به خوراک ، طیور را مجبور به مصرف آب بیشتری کرد تا به طور غیر مستقیم اثرات تنش گرمایی کاهش یابد .

تاثیر میزان نمک بر رطوبت بستر در جوجه گوشتی

 

آبخوری قطره ای

آبخوری آویز

مقدار نمک خوراک درصد

21 روزگی

49روزگی

21 روزگی

49 روزگی

25 درصد

16

18

17

21

50 درصد

17

20

21

33

70درصد

22

23

28

49

پروتئین خوراک

عامل دیگر پروتئین خوراک میباشد که  کنجاله سویا یکی از مناع تامین پروتئین میباشد .سویا نیز میتواند بستر را با مقدار زیاد پتاسیم خود تحت تاثیر قرار دهد . اگر سویا بیش از 20 درصد در جیره به کار برود باعث دفع آب از مدفوع میشود . پودر گوشت و استخوان نیز به دلیل داشتن چربی بستر را تحت تاثیر میگذارد و نباید در جیره از 5 درصد تجاوز کند .در پودر ماهی نیز به دلیل وجود  آمین های بیوژنیک موجب افزایش رطوبت میشود که با اضافه کردن کربنات سدیم در هر لیتر آب این مشکل برطرف میشود .

                      

بستر در مرغ تخمگذار

کاهش رطوبت بستر در اثر کاهش بیش از حد مصرف آب میتواند اثر بر عملکرد گله داشته باشد . در گله های تخمگذار با تولید بالا حدود 25 درصد در مدفوع طبیعی میباشد . در چنین حالتی کاهش رطوبت مدفوع از طریق کاهش مصرف آب ، کاهش مصرف خوراک و تولید تخم مرغ را به ویژه در شرایط آب و هوایی گرم دنبال خواهد داشت . دلیل این امر نیاز بیشتر مرغ های تخمگذار در زمان تشکیل تخم مرغ به آب میباشد و همین مساله باعث بروز مشکلات عمده در رابطه با رطوبت بستر در مرغ های در حال تولید میباشد . هر چند خوراک با کلسیم بالا ( 5/3 تا 4 درصد ) قبل از شروع تولید به میزان 4 هفته ممکن است برای ذخیره شدن کلسیم در استخوان مفید باشد اما باعث دفع آب به میزان زیادی میگردد به نظر میرسد اثر کلسیم بالا در جیره پیش تخم گذاری طولانی مدت میباشد ، به طوری که دوره تولید نیز باعث دفع آب و در نتیجه ، افزایش رطوبت بستر میگردد .

 

 

  نوشته شده در  یکشنبه 1388/01/30ساعت 21:26  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخواستم در مورد چند نکته در مورد تهویه و هواکش ها صحبت کنم تهویه در مرغداری مهمترین رکن پرورش و  هر چی در مورد آن صحبت کنم کمه امیدوارم مفید باشه .

                  

1-     اغلب مرغداران در هوای خیلی گرم ، هوای ورودی سالن را افزایش میدهند که عملی اشتباه است چرا که فقط گردش هوای سالن افزایش یافته و این راه حلی جهت خنک کردن طیور نیست ، بلکه روش صحیص آن است که اتدا هوای خروجی افزایش یافته و سپس راه روزنه های ورودی بقدر کافی حفظ فشار هوای ساکن سالن ( فشار منفی سالن ) باز شود .

2-     به همان اندازه که تنظیم هوای ورودی از روزنه ها در تابستان حائز اهمیت است ، در زمستان نیز حائز اهمیت است  . سرعت زیاد هوای ورودی الزاما باعث پاک شدن هوای سالن نمیشود .، این عمل فقط باعث پاک شدن هوای آلوده سالن خواهد شد ، که در هر دو مورد باید باید جریان هوا ثابت بماند . این کار با تنظیم درچه های ورودی هوا و روشن کردن تعداد بیشتری از هواکش ها ، دریچه های ورودی هوا نیز باید افزایش یابد یا بلعکس .

3-     قدرت هواکش بر حسب فوت مکعب در دقیقه fmc3)) cfm4 در سالن های باز ، به ازای هر قدرت هواکش ،احتیاج به یک اینچ مربع پنجره است .

4-     در سالن های بسته به ازای هر 4cfm از قدرت هواکش احتیاج به 25/1 اینچ مربع است .

5-     در سالن های بسته اگر دریچه های توری در ورودی دریچه هواکش تعبیه شود ، به ازای هر 4 cfm از قدرت هواکش سطح پنجره مورد نیازاز 25/1 اینچ مربع به 53/1 اینچ مربع افزایش مییابد .

           

6-     به ازای هر پوند از وزن طیور زنده در سالن 2 درصد فوت مکعب هوا محاسبه میشود .

7-     محاسبه هواکش ها باید بر اساس حداکثر گرمای تابستان و حدکثر وزن زنده طیور صورت پذیرد .

8-     مناطقی که تابستان دمای بالایی دارند ، سفید کردن سالن و پشت بام موجب انعکاس حرارت شده و در تقلیل دما سالن موثر است .

9-     جهت پیشگیری از اختلال در تهویه سالن ها ، به عوامل مدیریتی سالن ( نظیر استفاده از پاد آمونیاک در بستر ) و مدیریت تغذیه طیور ((نظیر استفاده از گرایندازیم و کنسانتره حاوی گریندازیم در جیره غذایی طیور ) توجه ویژه مبذول شود .

10- اگر هیتر ها در یک طرف سالن قرار گیرند ، هواکش ها باید در طرف دیگر سالن نصب شود .

                  

  نوشته شده در  سه شنبه 1387/11/15ساعت 23:22  توسط مسعود   | 
سلام امزوز یه فایل پاور پوینت براتون گذاشتم که انواع بیماری ماکیان رو همراه با علائم و پیشگیری و درمان آن به طور مختصر داره امیدوارم مفید باشه .

 

http://www.2shared.com/file/5774190/8997ba01/bimariha.html

        

برای دانلود پایین سمت راست پنجره آبی روی click here کلیک کنید

  نوشته شده در  چهارشنبه 1387/11/09ساعت 14:48  توسط مسعود   | 

آماده سازی قبل از واکسیناسیون :

1-     طیور را از آب محروم کنید تا تشنه شود . بسته به سن طیور و شرایط آبو هوایی دوره محرومیت از آب بین 3 تا 5/1 ساعت متغییر است .

2-     مخزن آبی و آبخوری ها را تخلیه کرده و بدمن استفاده از مواد ضدعفونی کننده هر یک را کاملا شسته و تمیز نمایید

3-     آب تمیز ، خنک و با کیفیت مناسب باید مورد استفاده قرار گیرد . ph  آب باید بین 5/5 تا 5/7 باشد

4-      آب عاری از کلر( برای خنثی کردن کلر از 16 میلی گرم تیوسولفات سدیم یا 5/2 گرم شیر خشک بون چربی یا قرص سوامیون استفاده میشود ) یا سایر مواد ضدعفونی کننده یا هر نوع یون فلزی ( بویژه یون آهن ) باشد زیرا این مواد میتوانند ویروس واکسن های زنده را غیر فعال کنند .

5-     هنگام مخلوط کردن از هم زن غیر فلزی استفاده کنید و جنس ظروف آب خوری غیر فلزی و پلاستیکی باشد   .

6-     واکسن آماده هر چه سریعتر باید مصرف شود . نکته : از تماس واکسن رقیق نشده با هوا جلوو گیری شود بنابرابن پس از برداشتن سر پوش فلزی ، درب ویال واکسن را در زیر سطح آب باز کنید .

7-     مقدار آب مورد نیاز بر حسب تعداد طیور و گرماییآب و هوا محاسبه میشود .

سن (هفته )

لیتر (به ازای هر  هزار جوجه )

2

14

3

21

4

28

    8-محلول واکسن باید حداقل 5/1 ساعت در دسترس طیور قرار گیرد . که بیشتر از 3 ساعت مجاز نمیباشد

     بعد از واکسن

9-بعد واکسن آب مانده در مخزن و لوله ها با آب خنثیو فراوان  شستشو گردد .

10- تا روز بهد از واکسیناسیون از پمپ کلر استفاده نشود و فیلتر ذغال فعال شده برداشته نشود .

قرص جوشان سوامیون

قرص آبی رنگ جوشان که در واکسیناسیون از طریق آب آشامیدنی استفاده میشود  .

خصوصیات

1-     سوامیون در مدت 5 دقیقه در آب 20 درجه حل میشود و در عرض 10 دقیقه قدر به خنثی سازی کامل کلر آب میباشد .

2-     سوامیون رنگ محلول واکسن را آبی میکند و کنترل توزیع واکسن را در سطح گله مقدور میسازد در حالی که بر خواص دارویی واکسن تاثیر منفی نمیگذارد .

3-     زبان و چینه دان به مدت 2 ساعت تحت تاثیر رنگ آبی است که از دریافت واکسن توسط جوجه ها میتوان از این طریق مطمئن شد .

4-     در مواردی که احتمال خطر خنثی سازی ویروس واکسن توسط کلر آب وجود دارد میتوان بعد از واکسیناسیون مجددا سوامیون را در آب مصرفی طیور استفاده کرد .

میتوان در انتهای واکسیناسیون میزان توزیع و دریافت واکسن را به روش زیر کنترل کرد .

1-100 پرنده را به صورت زیر انتخاب کرده و رنگی بودن زبان و چینه دان آنها را بررسی کنید .

 پرورش در بستر :    4 گروه 25 تایی از نقاط مختلف سالن را بررسی  کنید

پرورش در قفس :      10 پرنده از 10 قفس در نقاط مختلف سالن را بررسی کنید .

اگر درصد مواد رنگی مشاهده شده بالاتر از 90% باشد ، توزیع واکسن مناسب بوده است .

 

  نوشته شده در  پنجشنبه 1387/10/26ساعت 23:52  توسط مسعود   | 

واکسن گامبورو

بیماری عفونی بورس یا گامبورو یک بیماری کاملا مسری و با کاهش عملکرد در بازدهی گله و یا مرگ و میر بالا باعث ضرر های اقتصادی هنگفتی در صنعت طیور میگردد.

عامل بیماری یک بیرناویروس است و بافت هدف آن فولیکول های لنفاوی بورس فابرسیوس میباشد .

                            

نوع ویروس :

کلاسیک : شکل بالینی بیماری گامبرو حاصل از سویه کلاسیک در سن بالاتر از 3 هفتگی مشاهده می گردد . این سویه دارای قدرت بیماری زایی متوسط بوده و بدون مرگ و میر قابل توجهی باعث کاهش عملکرد در بازدهی گله و به هم خوردن یکنواختی در سطح گله میگردد .

فوق حاد : سکل بالینی بیماری گامبرو حاصل از سویه های بسیار حاد آن (vvIBDV) در سن پایین تری وقوع می یابد و با مرگ و میر بسیار شدید تری همراه است .

 

جوجه ها به واسطه آنتی بادی های انتقال یافته از مادر در مقابل ویروس های مزرعه ای  گامبرو محافظت میشوند و این ایمنیت نیز باعث خنثی سازی واکسیناسیون زودتر از موعد واکسن میشود . واکسن IBDL با توانایی عبور از سطوح بالای ایمنی مادری امکان واکسیناسیون زود هنگام را فراهم میسازد . این قابلیت به خاطر قدرت تکثیر سریعتر این سویه واکسینال مقدور میگردد.

IBDL یک واکسن گامبرو اینتر مدیت پلاس با سویه کلاسیک تولید شده .

              ( حالت گامبرو در گله ، پایین بودن سر)

قابلیت :

قابلیت تکثیر سریع سویه واکسینال ................سرعت در پاسخ ایمنی و ایجاد محافظت در مقابل ویروس گامبرو مزرعه ای

توانایی عبور از سطوح بالای ایمنی مادری ............ توانایی ایجاد ایمنی قبل از تقابل با ویروس بسیار حاد مزرعه ای

توانایی پخش ویروس واکسینال ................. دریافت ویروس واکسینال توسط همه پرندگان

مناسب ترینن رمان واکسن :

زمان واکسیناسیون با در نظر گرفتن مقداری ایمنی مادری گله و نیمه عمر آنتی بادی و  نوع گله  اندازه گیری میشود.  با گرفتن تیتر الیزا از جوجه زمان واکسیناسیون را مشخص کنید . واکسیناسیون زودتر از موعد باعث خنثی شدن ویروس واکسن با آنتی بادی مادری میشود .

و واکسیناسیون دیرتر از موعد باعث میشود ویروس مزرعه ای قبل از ویروس واسینال وارد عمل شود .

واکسیناسیون بعد از 10 روزگی بلامانع میباشد .

بهترین روش برای انجام واکسن آشامیدنی است که روش آن توضیح داده میشود .

                      ( حالت گامبرو کسلی در گله )

                                

  نوشته شده در  پنجشنبه 1387/10/26ساعت 23:51  توسط مسعود   | 

سلام  امروز میخواستم در مورد واکسن و واکسیناسیون صحبت کنم . واکسن  در مدیریت مرغداری نقش بسیار مهمی دارد که اکثر مرغداران این قضیه رو مهم تلقی نمی کنند و در نهایت ضرر میکنن . امروز راجع به واکسن نیو کاسل و گامبرو و طریقه واکسیناسیون تولید شده در شرکت ceva صحبت کنم که تاثیر گذاری بیشتری نسبت به بقیه واکسن ها دارد . این توضیحات در ۳ قسمت بوده ۱- واکسن نیوکاسل و روش اسپری ۲- واکسن گامبرو ۳- روش آشامیدنی  ،.

                                    

واکسن نیو کاسل vitapast l سویه اپاتوژنیک انتروتروپیک ویروس نیوکاسل . نسل جدید واکسن نیوکاسل که اثر گذاری و بی خطری قابل ملاحظه ای در مقایسه با سویه های قبلی دارد ، بدون آسیب بر روی مخاط نای ، قابل اسپری در جوجه یکروزه بدون واکنش بعد از واکسیناسیون . بهترین روش برای استفاده از این واکسن اسپری میباشد . ویروس واکسن با تحریک غدد هاردین به سرعت باعث ایجاد ایمنی قوی و موضعی میشود . مقاومت واکسن در دمای 20 تا 30 درجه سانتیگراد با تیتر ثابت ویروس تا 3 ساعت میباشد .

نکته هایی در روش اسپری :

1-     از دستگاه با فشار ثابت استفاده نمایید ( از دریچه تنظیم فشار و افشانههای متناسب با آن استفاده نمایید )

2-     فقط از ظروف پلاستیکی مخصوص واکسن استفاده نمایید .

3-     واکسن را در آب تمیز حل نمایید ( آب بدون کلرین و مواد ضدعفونی کننده )

4-     با استفاده از آب جوشیده سرد شده یا از شیر خشک بدون چربی به مقدار 5/2 گرم در لیتر باقی مانده کلرین آب را خنثی کنید .

5-     از آب با درجه حرارت حدود 20 درجه استفاده نمایید .

6-     از مقدار 2/ تا 5/ لیتر به ازای هر 1000 جوجه در داخل جعبه و یا 5/ تا 1 لیتر به ازای هر 1000 جوجه روی بستر استفاده نمایید ( حجم آب مورد نیاز بر اساس شرایط آب و هوایی محیط متغییر است )

7-     واکسیناسیون را در مواقع خنک مثل صبح زود انجام دهید .

8-     انجام واکسیناسیون در پرندگان سالم توصیه میشود .

9-     جوجه ها را در یک مکان محدود و یا داخل جعبه جمع کنید .

10- جریان هوای هیتر را قطع نمایید ، هواکش ها را خاموش کنید و روشنایی را کاهش دهید .

11- محلول واکسن را از فاصله 20 تا 30 سانتی متر بالاتر از سطح جوجه ها دو بار اسپری نمایید و در ضمن واکسیناسیون توجه جوجه ها را طوری جلب کنید تا با دهان باز به افشانه نگاه کنند .

12- 15 تا 30 دقیقه بعد از واکسیناسیون هواکش ها و هیتر ها را روشن نمایید و روشنایی را به اندازه قبل افزایش دهید .

                   

روش مصرف

1 تا 7 روزگی                                        اسپری درشت یا قطره چشمی

18 تا 21روزگی                                    اسپری یا آب آشامیدنی

                 

  نوشته شده در  پنجشنبه 1387/10/26ساعت 23:49  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخواستم یک آمار کلی از فارم خودم بهتون بدم که شامل میزان آب و دان و میانگین وزن روزانه جوجه ها درمیزان ۱۰۰۰۰ قطعه هستش البته فرم ۲۰۰۰۰ قطعه هستش در آخر میزان دان مصرفی و گوشت مصرفی تولیدی میدم . امیدوارم که مثبت باشه . جوجه  در تاریخ 9/7/87 به تعداد ۲۰۰۰۰قطعه وارد فارم شده در یک روزگی واکسن برونشیت اسپری شده و در 7 روزگی تزریق واکسن دوگانه و در 14 روزگی واکسن برونشیت و در 16 روزگی گامبرو ، 18 روزگی avinew  و در 24 روزگی گامبرو به صورت آشامیدنی داده شده . دو نوبت آنتی بیوتیک یکی در سه روزگی آنتی بیوتیک ضعیف و یکی در 27 روزگی آنتی بیوتیک قوی به مدت 4 روز به جوجه ها داده شده است . روزانه ویتامین و الکترولیت را تا سن 25 روزگی به جوجه ها داده شده است .

روزگی

دان مصرفی(kg)

آب مصرفی( لیتر)

میانگین وزن(gr )

توضیح

۱

۵۰ذرت

۴۰۰

۴۰

 

۵

۱۲۰

۸۰

۹۰

 

۸

۳۲۰

۷۵۰

۱۵۰

بدلیل آنتی بیوتیک آب کم شده

۱۳

۴۰۰

۱۱۰۰

۲۵۰

 

۱۷

۵۰۰

۱۳۰۰

۳۸۰

 

۲۰

۵۵۰

۱۴۰۰

۵۰۰

ضریب تبدیل 49/1

۲۳

۷۵۰

۱۴۰۰

۷۰۰

 

۲۷

۱۰۰۰

۲۰۰۰

۹۰۰

بدلیل واکسن آب زیاد

۳۱

۱۰۰۰

۲۵۰۰

۱۲۵۰

بدلیل آنتی بیوتیک دان کم شده

۳۵

۱۳۰۰

۲۵۰۰

۱۵۰۰

 

۳۶

۱۴۰۰

۴۰۰۰

۱۶۰۰

 

۳۸

۱۸۰۰

۴۰۰۰

۱۷۰۰

 

۴۲

۲۱۰۰

۴۵۰۰

۲۱۰۰

 

۴۶

۲۲۰۰

۴۹۰۰

۲۴۲۰

بدلیل خرابی تصفیه آب، آب کم شده

۴۹

۲۳۰۰

۵۰۰۰

۲۶۰۰

 

۵۱

۲۳۰۰

۵۰۰۰

۲۷۵۰

 

۵۴

۲۳۵۰

۵۰۰۰

۳۱۰۰

 

آمار برای ۱۰۰۰۰ قطعه میباشد

                      

در پایان دوره میزان کل دان مصرفی ۱۰۸۹۰۰ کیلو گرم و میزان گوشت داده شده ۵۳۵۰۰ کیلوگرم و ضریب تبدیل 03/2 میباشد و میزان تلفات 1200 قطعه میباشد که بدیل وجود ضایعات زیاد کارخانه جوجه کشی حدود 100 قطعه  تلفات ضایعات کارخانه بوده که تا سن 30 روزگی تلف شده اند .

                          

  نوشته شده در  سه شنبه 1387/10/17ساعت 20:1  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد میزان ازت دفعی در مرغ صحبت کنم ازت دفعی در واقع مواد پروتئینی و ازت دار هستند که با دفع هم باعث بالا رفتن ضریب تبدیل میشه و باعث از بین رفتن مواد با ارزش تغذیه  و هم باعث بالا رفتن آمونیاک درون سالن  پرورش میشه از این حیث ازت دفعی اهمیت زیادی پیدا میکنه .

بخش زیادی از پروتئین های مصرفی به صورت اسید اوریک از بدن دفع میشود که بخشی از آن به فرم آمونیاک از مدفوع متصاعد شده و وارد جو میشود و بخشی دیگر وارد آبهای سطحی ، زیر زمینی میشود . که سطوح بالای آمونیک باعث کاهش عملکرد ، کاهش رشد ، افزایش ضریب تبدبل پرنده ، ایجاد صدمات به سیستم تنفسی ، افزایش حساسیت نسبت به سایر بیماری ها و در مواردی باعث کوری  پرنده میشود . از نیتروژن مصرفی 70 تا 75 درصد آن دفع میشود بخش عمده نیتروژن فضولات از منشا پروتئین خام و به میزان کمتری از اسید آمینه است .

            

راهکارها جهت کاهش ازت مدفوع

1- مدیریت تغذیه و جیره نویسی  برای کاهش دفع ازت

دفع نیتروژن و کاهش آمونیاک با استفاده از آنزیم در جیره و روشهایی مانند فراوری خوراک ، تغذیه مرحله ای ، کم کردن اتلاف آب و غذا میتواند صورت گیرد . تنظیم جیره بر اساس اسید های امینه مورد نیاز در مقایشه با پروتئین خام  ، قادر به کاهش ازت دفعی از طریق کاهش کل ازت خواهد شد . مثلا اگر پروتئین جیره را 2 درصد کاهش دهیم ازت مدفوع طیور تا 16 درصد کاهش می یابد ولی میزان  اسید امینه جیره ثابت باقی میماند . تاثیر به اشتها تنها به واسطه اسید امینه های خاصی محتمل است نه صرفا پروتئین خام . پروتئین خام با کاهش مصرف پروتئین میزان فضولات کاهش مییابد . مثلا اگر پروتئین از 17 به 14 درصد کاهش یابد N دفعی از 2 به 5/1 گرم به ازای هر مرغ در روز تغییر میکند . جایگزینی متیونین ، لایزین ، تریپتیفان . ایزولوسین به میزان 4 درصد پروتئین خام مصرفی را کاهش میدهد بدون اینکه تولید و وزن تخم مرغ تغییر کند . حداکثر کاهش سطح پروتئین خام جیره به اندازه 3 تا 4 درصد امکان پذیر است در شرایطی که اسید امینه مصنوعی جایگزین شود . افزایش اسید های امینه سنتتیک به جیره باعث کاهش 5/8 درصدی دفع نیتروژن به ازای کاهش هر یک درصد پروتئین خام میشود .

2-  تنظیم  جیره با استفاده از اسید های امینه قابل هضم و کمپلکس آنزیمی

جوجه های گوشتی حدود 30 درصد از ماده خشک مصرفی ،25 درصد انرژی خام ، 50 درصد نیتروژن خوراک را از طریق ادرار و مدفوع از دست میدهند . که آنزیم ها قادرند مواد غذایی ضد تغذیه ای را تخریب و یا باعث افزایش قابلیت هضم اجزای جیره گردند که از این طریق باعث کاهش اتلاف انرژی و هدر رفتن اسید های امینه میگردند . در تنظیم جیره استفاده از قابلیت هضم اسید های امینه بسیار بهتر از اسید امینه کل و استفاده از قابلیت هضم ایلئومی نیز از هضم اسید امینه بهتر است . پس استفاده از هضم ایلئومی و اسید امینه قابل هضم و استفاده از انزیم ها باید مورد اهمیت قرار گیرد . لزوما آنزیم ها باعث افزایش قابلت هضم نمیشود بلکه ممکن است به دلیل مصرف کمتر پروتئین باشد .

3-استفاده از تغذیه مرحله ای 

برا تخمین دقیق احتیاجات طیور عواملی مانند سن حیوان ، شرایط محیطی و تغیرات سالیانه پتانسیل ژنتیکی اهمیت دارد در روش های عملی مورد استفاده معمولا جیره اولیه 23 درصد ، جیره رشد 20 درصد ، و جیره پایانی 18 درصد پروتئین مصرف میشود . به طور معمول با افزایش سن پرنده میزان نیاز به مواد غذایی کاهش یافته که اگر همزمان با این کاهش میزان مواد مغذی کاهش پیدا نکند بخش اضافی این مواد به خصوص پروتئین ها مورد کاتابولیسم قرار گرفته و دفع میشود . پس باید تا حد امکان ترکیب مواد مغذی جیره با نیاز پرنده به مواد مغذی هماهنگ باشد . به همین جهت بایستی از تغذیه مرحله ای استفاده کنیم .

  4- استفاده از مواد افزودنی

اسید های امینه در جوجه ها به اسید اوریک تبدیل میشود . آمونیاک یک تولید میکروبی است که برای سمیت دارد . بعضی از باکتری های تولید کننده آمونیاک باعث کاهش رشد جوجه میشوند و این کمبود را میتوان با افزودن 45 میلی گرم پنی سیلین در هر کیلوگرم جیره کنترل کرد . اسید بنزوئیکدر خوراک باعث کاهش آمونیاک و بهبود جزئی ضریب تبدیل خوراک میشود .

علاوه بر افزودنی های ضد میکروبی ، پروبیوتیک ها نیز باعث کاهش باکتری اورلیتیک میشود که از طریق کاهش ph  و همچنین ترشح مواد ممانعت کننده مانند باکتریوسین ها یا رقابت برای مواد غذایی و تقویت گیرنده های اتصالی از فعالیت باکتری های هیدرولیز کننده اوره جلوگیری کرده و باعث کاهش تولید آمونیاک میشود . برای جلو گیری از تولید آمونیاک در سالن های تخمگذار بر روی فضولات سوپر فسفات میپاشند .
  نوشته شده در  یکشنبه 1387/09/17ساعت 0:15  توسط مسعود   | 

با سلام امروز در مورد استفاده مناسب حواس انسان در مدریت طیور بحث میکنیم . امروزه به دلیل پیشرفت علم در زمینه های ژنتیک و بیو تکنیک مرغ هایی با سرعت رشد و وزن گیری بالا تولید میشه که این کار باعث میشه که مرغ نسبت به عوامل محیطی حساستر و مقاومت اون هم کمتر بشه از طرف برای سود دهی بیشتر و صرفه اقتصادی نگهداری طیور به صورت خیلی متراکم باعث شده طیور به طور طبیعی قادر به تامین احتیاجات نشه و احتیاجات باید دقیق محاسبه بشه .  یک مدیریت قوی باید باید  روزانه وضیت گله را کنترل و بازرسی کنه و چون علایم شروع بیماری در گله بطور ناگهانی و سریع پدیدار نمیشه بلکه بمورور و تدریجی با علائم خاص وارد گله میشه که این علائم باید توسط حواس  پنجگانه تشخیص داده بشه باعث یشگیری از بیماری میشه

1-     بینایی : اولین حسی که باید در گله استفاده نمود مشاهده رکورد ها و طرز عمل و وضع کلی جوجه ها و گله است که نشان دهنده بسیاری از واقیت ها در گله است . تاج ها رنگ پریده ، چشم های کدرو غیر شفاف ، ظاهر پر های غیر شفاف و پر های  افتاده و ژولیده نشان دهنده وضعیت غیر عادی در گله میباشد . جمع شدن گله ، چرت زدن ، عدم تحرک گله ، آثار زخم و کانی بالیسم ، وجود انگل های خارجی مثل مایت را میتوان با استفاده از چشم تشخیص داد . مشاهده گردو خاک در لانه نشانه بد بودن تهویه و رطوبت زیادی میباشد . همچنین وضعیت مدیریت چگونگی استفاده از وسائل و تجهیزات ، نحوه کار آبخوری ها و دانخوری های اتوماتیک و میزان و تعداد آنها وضعیت ریزش آب از آبخوری و تعداد و نحوه کار تهویه هم چنین وضعیت غذا از نظر رطوبت و ککی بودن منظره ظاهری بستر .

                

2-     حس شنوایی : هرگونه صدای غیر عادی که در گله وجود داشته باشد نشانه مسئله ای در گله است . به عنوان نمونه وقتیکه در سالن جوجه ها حرارت کم است ، جوجه ها صدای مخصوص کوتاهی مانند جیر جیر کردن سر میدهند و بوسیله حس شنوایی میتوان به وجود بیماری های تنفسی در گله پی برد ، وجود عطسه ، سرفه ، صدای خرخر، و سوت کشیدن از بینی دلیل وجود بیماری های تنفسی در گله میباشد .

                     

3-     حس چشایی : این حس هم به کمک بازدید کننده میرسد . قرقره کردن آب تا حدودی سنگین بودن آب را نشان میدهد ، همچنین چشیدن غذا کیفیت غذا را نشان میدهد . به خصوص چنانچه نمک آن زیاد باشد یا از پودر ماهی با کیفیت نا مناسب استفاده شده باشد .

4-     حس بویایی : بو کردن غذا و حس بوی غیر عادی در آن ، بوی کپک در غذا ، حس کردن بوی آمونیاک ، و سایر گازهای غیر عادی و خطر ناک در لانه به وسیله بینی  و حس بویایی به بازدید کننده کمک میکند . معمولا در لانه آمونیاک نباید بلا فاصله بعد از ورود احساس شود . وجود آمونیاک در لانه میتواند دلیلی بر بد بودن تهویه و رطوبت  زیاد بستر است .

5-     حس لامسه : چنانچه آب آشامیدنی لمس شود حرارت زیاد و حرارت کم آب را میتوان حس نمود . غذا و تعیین رطوبت آنها و همچنین لمس مرغ ها از هر نظر تعیین حرارت بدن وجود تب و غده ، به بسیاری لز مسائل میتوان پی برد .    از اینرو بازدید روزانه گله توسط کارشناس نباید بطور سرسری انجام گیرد بلکه باید با دقت و حوصله انجام گیرد در این مورد باید از تمام احساس پنجگانه  استفاده گردد در این صورت گله ای سالم و سر حال پرورش خواهیم داد .

  نوشته شده در  شنبه 1387/08/25ساعت 17:52  توسط مسعود   | 

با سلام امروز میخوام در مورد انرژی در مرغ تخکگذار صحبت کنم . به دلیل اینکه هزینه عمده تولید را دان تشکیل میدهد و انرژی از طریق دان در اختیار طیور قرار میگیره . لذا تعیین مقدار انرژی برای تهیه فرمول با حداقل قیمت به شرط تامین نیاز های ضروری بسیار مهمه . این اولین مقاله در مورد مرغ تخمگذاره که به امید خدا در مورد این گرایش هم مطالبی تهیه میکنم امیدوارم مفید واقع باشه .

پدیده تغییرات مقدار دان مصرفی روزانه در طیور تخمگذار که ناشی از تغییرات سطح انرژی دان صورت میگیرد امری است که از سالیان دور نیز مورد قبول کارشناسان طیور بوده . برای مثال در نژاد لکهورن با نیاز 320 کیلو کالری انرژی در روز با افزایش 10 درصدی انرژی سبب تغییر در مقدار دان بمقدار 2 تا 3 درصد میگردد که در نژاد سنگین تر با نیاز 400 کیلو کالری انرژی در روز به 5 درصد میرسد . از طرفی با کاهش سطح انرژی به مصرف روزانه افزوده شده ولی در سویه ها ی مختلف متفائت میباشد . در درجه حرارت های بین 10 تا 29 تغییر چندانی در مصرف دان خود نمیدهند ولی با کاهش درجه حرارت از 10 درجه افزایش مقدار روزانه به منظور تامین انرژی مورد نیاز قابل توجه میباشد . در دماهای بالا نیز تا زمانیکه مرغ برای دفع گرما دهان نمیزند نمیتوان سطح انرژی دان را افزایش داد ولی با افزایش بیشتر ، انرژی دان بی تاثیر و قادر به تامین کمبود انرژی نخواهد شد زیرا مرغ بیشتر دفع گرما انجام میدهد تا خوردن دان . 

                               

تغییر انرژی دان از 2798 به 2519 کیلو کالری سبب افزایش دان به مقدار 8.5 درصد میشود . افزایش انرژی تا حد بسیار کم باعث افزایش وزن تخم مرغ میشود و کاهش دان میشود . برای مثال در انرژی 2519 ، 118.6 گرم خوراک و در 2797کیلو کالری 109.3 گرم خوراک و در 3078  ، 107.7 گرم خوراک که در انرژی 3078 وزن تخم مرغ 2 گرم بیشتر از بود . نتیجه این که مرغداران نباید تغییر انرژی دان آن هم به هر قیمتی که شده نباید انتظار افزایش تولید و بهبود عملکرد داشته باشند و نیز تغییرات انرژی باید همراه با مواد ضروری اسید های امینه و ویتامین ها و اید های چرب باشد  . بعبارت دیگر هم افزایش سطح انرژی دان باعث افزایش قیمت آن میشود که از نظر اقتصادی توجیه ندارد .

از موارد استفاده از افزایش انرژی 1- عدم امکان فروش تخم مرغ های ریز و درشت 2- وجود اختلاف محسوس قیمت بین تخم مرغ درشت و ریز میباشد که افزایش انرژ توجیه اقتصادی میپذیرد .

یکی از راههای بالا بردن انرژی چربی میباشد که چربی های حیوانی و گیاهی هیچ تفاوتی در درصد تولید و وزن  تخم مرغ و راندمان  نداشته فقط در چربی گیاهی وزن مرغ در گله بیشتر میشود .

                                  

 

  نوشته شده در  سه شنبه 1387/08/21ساعت 18:24  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد یکنواختی گله و راههای رسیدن به این مهم صحبت کنم . یکنواختی در گله اهمیت زیادی داره به این دلیل که در کشور ما قیمت ها بر اساس میانگین وزن تعین میشه یکنواختی باعث میشه میانگین وزن گله مناسب و بالا رفته در نتیجه سوددهی هم بالا بره .

گله یکنواخت : به گله گوشتی که حدود 78 درصد مرغ و 75 درصد خحروس آن دارای وزنی برابر 10 درصد کمتر یا بیشتر از وزن میانگین گله باشد گله یکنواخت گفته میشود .

رشد و افزایش وزن جوجه در هفته اول در مقایسه با هفته های بعدی بیشتر بوده و حدود 400درصد میرسد . یعنی از وزن 35 گرم در یک روزگی به 140 گرم در آخر هفته اول میرسد . در این شرایط اگر 25 درصد جوجه ها به جای رسیدن به وزن 140 گرم به 105 گرم برسد یعنی 300 درصد رشو کنند اختلاف رشد در گله با وزن 2 کیلو به مراتب بیشتر و به چند صد گرم میرسد که این اهمیت رشد یکنواخت در بدو ورود به سالن را نشان میدهد .                       

              

عوامل موثر در پرورش گله های یکنواخت

1- اختلاف رشد در مرغ و خروس

وزن خروس به طور طبیعی 150 – 200 گرم بیشتر از مرغ میباشد . در صورت پرورش جداگانه مرغ و خروس  که امروزه توسط بسیاری از پرورش دهندگان در مزارع بزرگ صورت میگیرد میتوان این اختلاف رشد را به حداقل رسانیده و خروس ها را حدود یک هفته زودتر به کشتارگاه ارسال کرد .

2-یکنواختی وزن جوجه در شروع پرورش

جوجه های تولید شده از یک گله مادر میتوانند از نظر وزن متفاوت باشند ولی مسلما این اختلاف وزن در جوجه هایی که از چند گله مادر هستند بیشتر است . پرورش جداگانه جوجه ها با وزن های متفاوت و گله های متفاوت ، اولین و مهمترین قدم برای جلوگیری از رشد غیر یکنواخت در گله میباشد .

3-دهیدراتاسیون یا کاهش آب بدن در جوجه

علت اصلی کاهش آب بدن در جوجه توقف طولانی مدت آن در جوجه کشی است و از آن مهمتر ، فاصله زمانی دراز مدت انتقال آن از هچری به مرغداری به ویژه در شرایط هوای گرم است . 70 درصد وزن جوجه آب است لذا از دست دادن آب تاثیر زیادی در بدو ورود دارد . دسترسی جوجه به آب دان بلافاصله بعد از رسیدن به مرغذلری میتواند تا حدی اثرات آن را کم کند .

در شرایط دهیدراتاسیون شدید نوک جوجه را در آب فرو برده و یا تعداد آب خوری تا 50 درصد افزایش میدهد استفاده از شکر در آب نیز روشی برای کاهش شدت دهیدراتاسون در جوجه میباشد . 

4-درجه حرارت

بعلت رشد ناقص پر ، در اوایل پرورش جوجه ها قادر به کنترل درجه حرارت بدن خود نمیباشد . بنابراین اعمال درجه حرارات مناسب محل پرورش و جلوگیری از نوسانات آن در هفته اول امری بسیار ضروری می باشد و باعث تجمع غیر یکنواخت جوجه ها در سالن شده و ترکم در بعضی از نقاط دسترسی به آب و دان برای تعدادی از جوجه ها مشکل میکند .

5- تهویه

بر خلاف تصور برخی مرغدارن جوجه از همان ساعات اولیه نیز احتیاج به تهویه در حد نیاز را دارد . تا مانع از گازهای انیدرید و آمونیاک در سالن بویژه سطح بستر گردد که این اتفاق به دلیل حساسیت فوف العاده مخاط تنفسی جوجه موجب آسیب مخاط شده و اثرات آن در هفته های بعد بصورت عفونت میشود .

استفاده آمونزیم در سطح بستر همزمان با شروع پرورش جوجه مانع از تولید گاز آمونیاک شده و نتیجه آن کاهش ضایعات مخاط تنفسی و ریه و کاهش عفونت های ثانویه ، نیاز کمتر داروهای ضد میکروبی و یکنواختی رشد در گله خواهد شد .

6- تعذیه انتخابی

جوجه ها به طور غریزی ذرات درشت تر دان نظیر ذرت و گندم را به ذرات ریزتر ترجیح میدهند که این امر سبب بهم خوردن تعادل تغذیه ای میگردد. از طرف دیگر ، جوجه در روزهای اول قادر به تغذیه از ذرات بیش از حد درشت نیز نمی باشد و لذا دان جوجه باید دارای دانه بندی تا حد امکان یکنواخت و مناسب باشد تا جوجه بتواند بصورت مساوی از تمام مواد تشکیل دهنده دان استفاده کند .

7-تراکم و کمبود فضای دان خوری و آب خوری

در حالیکه تراکم کم مقرون به صرفه نیست ، وجود تراکم بویژه در هفته اول میتواند سبب بروز غیر یکنواختی گردد . وجود تراکم توام با کمبود فضای کافی دان خوری و آب خوری اثر مضاعف در کاهش رشد و بروز غیر یکنواختی در وزن گله خواهد داشت .

8- کیفیت دان

کمبود های تغذیه ای و عدم تعادل در مواد ضروری دان در جوجه تاثیر بسزایی در رشد اولیه و به تبع آن رشد نهایی گله خواهد داشت .  بعلت حساسیت فوق العاده جوجه ها به کیفیت مواد اولیه و از جمله آلودگی این مواد با سموم قارچی ، استفاده از مواد مرغوب و سالم که عاری از الودگیهای قارچی و میکروبی باشند امری ضروری است . تعادل مواد اولیه ضروری در دان جوجه نظیر ویتامین ها و مواد معدنی و اسید امینه ها و روابط بین انرژی و پروتین باید به دقت در نظر گرفته شود .

                  

               
           

نتیجه :

1-رشد و وزن یکنواخت گله گوشتی سبب افزایش سوددهی میگردد .

2- بروز پدیده رشد غیر یکنواخت از بدو جوجه ریزی در سالن شروع میگردد.

3- با اعمال مدیریت صحیح ، در 90 درصد از موارد میتوان گله ای یکنواخت پرورش داد.  

  نوشته شده در  دوشنبه 1387/08/13ساعت 22:16  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخواستم در مورد سموم قارچی و روش مبارزه با اون با استفاده از بیوتکس صحبت کنم سموم قارچی هم برای خود حیوان و هم انسان ضرر داره و باعث بروز تلفات و مسمومیت و افت تولید میشه .

                  

چند سوال

چرا با مصرف مناسب ترین واکسن ها باز هم گله با برخی بیماری ها در گیر است ؟

چرا گله با کمترین استرس دچار بحران میشود ؟

 چرا میزان لاشه های مردودی جوجه های گوشتی به دلیل خونریزی در کشتارگاه و لکه خونی در تخم مرغ و ... زیاد است ؟

 چرا با استفاده از متعادل ترین جیره ها هنوز مشکلات اسکلتی و آسیت در گله وجود دارد ؟

چرا گله در پیک تولید ناگهان افت میکند ؟

آیا میدانید سموم قارچی به قاتلان پنهان انسان مشهورند ؟

آیا میدانید برخی سموم قارچی , از سرطان زا ترین مواد شناخته شده برای انسان هستند ؟

آیا میدانید خوراک های آلوده به سموم قارچی علاوه بر کاهش عملکرد در دام و طیور و افزایش تلفات در آنها , موجب آلودگی تولیدات آنها ( تخم مرغ  و گوشت ) و ایجاد سرطان در انسان میگردد ؟

آیا میدانید 25% محصولات زراعی دنیا به سموم قارچی آلوده است  ؟

                       

 

سموم قارچی و قارچ ها در اکثر اقلام خوراکی جیره وجود دارند و رویت نکردن آنها در خوراک , به معنی عدم وجود آنها نیست . قارچ ها میتوانند در تمام مراحل تولید خوراک ( قبل و بعد ار درو تا هنگام مصرف دان در دانخوری ) موجب آلودگی شوند . سموم قارچی برای انسان ها و حیوانات خطرناک هستند . اگر این مواد از طریق گیاهان آلوده ( ذرت , گندم و ... ) وارد بدن دام و طیور شوند , علاوه بر کاهش راندمان ( گوشت و تخم مرغ ) موجب آلودگی تولیدات دامی شده و انسان ها نیز با خوردن فراورده های دامی در معرض خطر قرار میگیرند .

درجات مختلف مسمومیت با سموم قارچی :

در فاز های اول و  دوم مسمومیت ( غلظت های پایین سموم قارچی ) , علایم کلینیکی ظهور نمی کند ( مسمومیت مزمن یا تحت حاد ) , اما موجب افزایش ضریب تبدیل و کاهش تولید میگردد . بنابراین تولید کننده , به عوامل دیگر مانند خوب نبودن واکسن , بالانس نبودن جیره و سایر عوامل مدیریتی , تغذیه ای و بهداشتی مشکوک میشود .

                        

جاذب ها :

جاذب ها موادی هستند که قادرند سموم قارچی را قبل از اینکه از طریق بدن جذب شوند , به خود جذب نموده و مانع اثرات زیان آور سموم شوند , اما نباید مواد مغذی و ریز مغذی و آب را به خود جذب نمایند .

جاذب ها به دو دسته آلی و معدنی تقسیم میشوند که هر کدام دارای مزایای مخصوص به خود میباشند .

مطمئن ترین روش برای جذب طیف وسیع و موثر انواع مایکو توکسین ها ی مواد خوراکی , بهره گیری از جاذب های سیلیکاتی سنتتیک ( اصلاح شده ) که در میان جاذب ها بیشترین اثر را بر روی آفلاتوکسین  دارند , به همراه جاذب های آلی ( به دلیل میل شدید و سرعت جذب بالا ) به صورت مخلوط است .

بیوتکس یک جذب کننده قوی برای پیشگیری از اثرات نامطلوب سموم قارچی است که از جذب سموم آفلاتوکسین , اکراتوکسین و فوزاریوم جلوگیری میکند و ترکیبی از جاذب های آلی و معدنی اصلاح شده میباشد . بیوتکس  به دلیل خاصیت جذب کنندگی بالا با دز مصرفی پایین در جیره استفاده میگردد. بیوتکس به صورت غیر قابل برگشت به سموم قارچی متصل میشود و تا انتهای دستگاه گوارش آن ها را رها نمیکند . آزمایشات نشان داده تغذیه با جیره آلوده نسبت به گروه شاهد , موجب 15 درصد بهبود در افزایش وزن بدن و 28 درصد کاهش در ضریب تبدیل  و کاهش چشمگیر در درصد تلفات ( یک سوم تلفات گروه شاهد )  میگردد .

                                           

  نوشته شده در  یکشنبه 1387/07/28ساعت 20:36  توسط مسعود   | 

              سلام امروز میخوام در مورد ضدعفونی کننده ویرکن اس که کاربرد زیادی در مرغداری ها پیدا کرده و ما هم در سالن هامون استفاده میکنیم صحبت کنم . در پست های بعدی نیز در مورد سایر ضدعفونی کننده ها صحبت میکنم . از ویرکن اس به 4 طریق ضد عفونی سطوح , ضدعفونی شبکه آبرسانی , ضدعفونی هوا و ضد عفونی هوا در حضور پرنده میتوان استفاده کرد .  

                               

فرمولاسیون ویرکن اس طوری است که تاثیر قاطع آن علیه 65 سویه قارچ در بیش از 19 خانواده ویروسی , 400 سویه باکتری و بیش از 100 سویه قارچ و قسمت اعظم بیماری ها سری A در لیست سازمان جهانی از جمله آنفاونزای فوق حاد , نیوکاسل ,میتوان نام برد . . از ویرکن اس میتوان برای ضدعفونی هوا ,آبهای با سختی بالا , سطوح نا صاف و متخلخل , و در دمای پایین و در حضور مواد آلی استفاده نمود . ویرکن اس ترکیبی پایدار از پر اکسید , اسید های آلی و سیستم بافر غیر آلی میباشد . مکانیسم اثر آن اینگونه است که با اکسید کردن پیوند های سولفیدی در ساختمان پروتئین ها و آنزیم ها باعث اختلال در فعالیت غشای سلولی شده و در نهایت به پاره شدن دیواره سلولی منجر میگردد . بر خلاف دیگر ضدعفونی کننده ها تا کنون هیچ مقاومت باکتریایی علیه ویر کن اس گزارش نشده است . ویرکن اس هیچگونه اختلالی به محیط زیست نداشته و تجزیه به مواد بی ضرر میشود و هیچ مسمویتی نیز برای انسان ایجاد نمیکند .

                       

                   

خصوصیات :

1-     قدرت اثر بالا : تاثیر روی ویرو , باکتری , قارچ

2-     سرعت اثر بالا : محلول 1% ویرکن اس باکتری ها را در کمتر از 5 دقیقه و پاروو ویروس که ویروسی خیلی قوی است در کمتر از 10 دقیقه از بین میبرد .

3-     استفاده چند منظوره : استفاده در ضدعفونی سطوح ساختمان تجهیزات  , وسایل نقلیه , حوضچه های ضدعفونی سیستم آب رسانی به منظور از بین بردن بیو فیلم و آلودگی ها و ضدعفونی آب آشامیدنی و ضد عفونی هوا .

 * در ضدعفونی  سطوح برای محاسبه کل سطوح داخل سالن ( کف , دیوار و سقف سالن ) میبایست مساحت کف سالن در عدد 5/2 ضرب شود . در ضدعفونی هوا در حضور پرنده اسپری آن منجر به کاهش بیماری های عفونی و عفومت های ثانویه بخصوص دستگاه تنفسی میشود . ضد عفونی کننده ویرو-گارد نیز عملکردی مصرفی مانند ویر کن اس دارد .و در یک گروه ضدعفونی کننده ها قرار میگیرد و بجای هم بکار میرود .

                          

 جدول طرز استفاده ویر کن اس

http://www.2shared.com/fadmin/3821874/40f7694d/___.xls

  نوشته شده در  دوشنبه 1387/06/04ساعت 23:47  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد میزانم و چگونگی تهویه در مرغداری مطالبی رو بنویسم . اکثر مرغداران اطلاع کافی از میزان تهویه و تعداد هواکش ها و میزان هوای ورودی ندارند . در این متن به این موضوع پرداخته مشه که امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره .

                   

اعداد مختلفی در مورد میزان هوای مورد نیاز ÷رندگان در منابع آوردهه شده است . مثلا کاتولوگ نژاد راس حداقل تهویه را 7/ متر مکعب در ساعت به ازای هر کیلو گرم وزن زنده و حداکثر میزان تهویه را 2/7 متر مکعب در ساعت به ازای هر کیلوگرم وزن زنده بیان نموده است .  به ازای هر کیلوگرم وزن بدن حدود دو فوت مکعب در دقیقه هوا لازم است که این مقدار برای نژاد های سنگین تر کمی بیشتر است . مقدار رطوبت دفعی آشیانه به دما و حرارت آن بستگی دارد هر چه دمای آن افزایش ÷یدا کند قدرت جذب آن بالاتر میرود که به ازای نیم درجه سانتیگراد افزایش در حرارت قدرت جذب رطوبت حدود 5 درصد افزایش مییابد  . در تهویه طبیعی به ازای هر 100  متر مربع آشیانه 5 متر مربع ÷نجره در نظر گرفته میشود که ÷نجره ها نباید مقابل یکدیگر قرار بگیرند تا از کوران هوا جلوگیری شود . جدول زیر میزان مجاز و میزان کشنده گازهای مضر در مرغداری را نشان میدهد .

گاز

میزان کشنده

میزان  مجاز

درصد

درصد

قسمت در میلیون

اکسیژن

کمتر از 6

 

 

دی اکسید کربن

بیشتر از 30

کمتر از  1

10000

متان

بیشتر  از 5

کمتر از 5

50000

سولفید هیدروژن

بیشتر  از 05/

کمتر از 04/

40

آمونیاک

بیشتر از 05/

کمتر از 0025/

25

با تقسیم طول سالن به عرض آن تعداد هواکش  مورد نیاز بدست میآید . با محاسبه مقدار هوای لازم در یک آشیانه بر حسب فوت مربع در دقیقه و تقسیم این عدد به تعداد هواکش ها ظزفیت آنها معلوم میشود .

مثلا در یک سالن به طول 96 متر در عرض 12 متر تعداد 8 هواکش   8=12/96 لازم است . اگر در این سالن 10000 جوجه گوشتی باشد ، هر جوجه 4 فوت مکعب هوا لازم دارد که مقدار فوت مکعب مورد نیاز 40000 خواهد بود و با توجه به این امر قدرت هر هواکش بایستی برابر 5000=8/40000 فوت مکعب باشد نیاز جوجه ها به اکسیژن در ابتدا و پایان دوره متفاوت است و محاسبه قدرت هواکش ها باید ظرفیت نهایی مورد نیاز منظور شود .

                   

  نوشته شده در  جمعه 1387/05/18ساعت 17:7  توسط مسعود   | 

 سلام:امروز در رابطه با کیفیت ابها و طرز استفاده صحیح واکسن ها در واکسنهای ابی بحث می کنیم.اکثر مرغداران در استفاده از واکسن های ابی نکته هایی را رعایت نمی کنند که باعث می شود که بازدهی واکسن پایین بیاید.ما در فارم از واکسن های مریال استفاده می کنیم که کیفیت خوبی داشته و از بروز بیماری هایتنفسی در گله جلوگیری می کند.درواکسیناسیون،واکسنB1 و لاسوتا باعث بروز بیماری تنفسی می شود که شرکت مریال با تهیه واکسن colon ۳۰وma5 در یک روزگی و Avinewو یا colon۳۰در 14 روزگی از بروز بیماریهای تنفسی ناشی از واکسیناسیون جلوگیری می کند،که زمان های ان در جدول زیر جهت اطلاع بازدیدکننده ها نمایش می دم.

                        

                                         

واکسن

روزگی

نوع

مقدار آب برای ده هزار قطعه

Colon ۳۰، MA5

1

اسپری

10 لیتر

دوگانه آنفلونزا ، نیوکاسل

7

تزریق

 

برونشیت B88

14

خوراکی

150-140 لیتر

گامبرو  BUR-706

16

خوراکی

170-160 لیتر

Avinew یا colonC

18

خوراکی

190-180 لیتر

گامبرو Bur-706

24

خوراکی

250-240 لیتر

 

وجود اجزای مدفوع در اب نشان دهنده الودگی اب است و بازدهی واکسیناسیون را کاهش می دهد.pH اب باید حالت خنثی داشته باشد.سختی اب تحت تاثیر کلسیم و منیزیم است و با علامت اختصاری Fنمایش می دهند که حدود F=30ایده ال جهت مرغداری است میزان بیشتر از ان باعث رسوب در لوله ها واختلال در واکسیناسیون می شود.TDN(مواد جامد اب)نیز حداکثر 2000می باشد که بیش از ان خطرناک می باشد.تانک اب و ابخوری ها کاملا تمیز شسته شده و لوله ها با فشار اب شسته تا هیچ رسوبی از مواد ارگانیک و معدنی شامل ضدعفونی ها و ابتی بیوتیکها در لوله باقی نماند.سیستم توزیع اب قطع و واکسیناسیون در صبح زود صورت می گیرد.محرومیت از اب حداکثر 1.5 ساعت باید باشد.میزان اب مصرفی از طریق زیر محاسبه می گردد.                   

                                                                                                                              

 

                              میزان اب مصرفی={ تعداد پرندگان تقسیم بر 1000 * سن (روز)

 

که با توجه به نوع پرورش ،سن طیور،رطوبت و دمای محیط و نوع غذا متغیر است.

 

برای مثال برای 10000 قطعه در سن 14 روزگی  140=10*14  لیتر اب مورد نیاز است.اگر از کلرین در اب استفاده شود باید 48 ساعت قبل از واکسیناسیون پمپ کلر را خاموش کرد.اگر امکان قطع کلرزنی وجود نداشت جهت خنثی کردن می توان از شیرخشک کم چرب به میزان 25 گرم در 100لیتر اب یا تیوسولفات سدیم به میزان 1.5 گرم در 100لیتر اب استفاده کرد .پس از 10 دقیقه صبر کردن تا کلرین به خوبی خنثی شود واکسن را زیر اب باز کرده و واکسن را با اب مخلوط می کنیم.حرکت اهسته در سالن جهت تشویش پرندگان به نوشیدن اب حاوی واکسن توصیه می شود.محلول واکسن باید حداکثر تا 1.5ساعت بعد از توزیع مصرف گردد.پس از واکسیناسیون تجهیزات را تمیز کنید(از ضدعفونی کننده استفاده نکنید).     

                       

                                 

  نوشته شده در  چهارشنبه 1387/05/09ساعت 23:37  توسط مسعود   | 

سلام   امروز ميخوام  برنامه جيره نويسي uffda رو  با آموزش رو براتون بزارم اين برنامه به صورت كامله با اون كه قديمي ولي خيلي كاربرد داره و ميتونه براتون مفيد باشه كار با اون خيلي سادس اگه به مشكلي خوردين سوال كنيد .

                              

 

 http://www.2shared.com/file/3677302/fe6fd7b/uffda.html

http://www.2shared.com/file/3677364/b0dfffc8/Uffda.html

 

( برای دانلود برروی قسمت پایین سمت راست کادر آبی  click here   کلیک کنید )

  نوشته شده در  جمعه 1387/05/04ساعت 22:18  توسط مسعود   | 
 سلام امروز در مورد یه آمار جالب که تو سود دهی مرغداری ها خیلی موثر بحث میکیم این آمار قیمت مرغ در سال ۸۶ که در طی این سال در آوردم شما میتونید با برنامه ریزی در زمان جوجه ریزی خودتون بالاترین قیمت فروش و بیشترین سود را کسب کنید امیدوارم که بیشترین سود رو کسب کنید . در ادامه مطالب سعی میکنم همچین آماری برای قیمت جوجه هم در بیارم  .

       آمار قیمت مرغ در سال ۸۶

http://upload.parsimages.com/original/1215955183/30961.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955183/30962.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955184/30963.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955493/30964.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955493/30965.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955494/30966.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955584/30967.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955585/30968.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955585/30969.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955701/30970.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955701/30971.jpeg
http://upload.parsimages.com/original/1215955702/30972.jpeg
این آدرس نمودار های قیمت مرغ است کلیک کنید

  نوشته شده در  یکشنبه 1387/04/23ساعت 18:25  توسط مسعود   | 

تغذیه طیور در شرایط آب و هوای مختلف

سلام امروز میخواستم در مورد توع تغذیه و تغییرات آن با توجه با تغییر دما بحث کنیم ما میتونیم با تغییراتی در انرژی و پروتئین جیره و دیگر مواد آن جوجه را با بهترین ضریب تبدیل و کمترین استرس پرورش دهیم که این تغییرات به قرار زیر است .

طیور دارای درجه حرارت بدن یکنواختی (  ( homeo thermهستند .یعنی اینکه اگر درجه

حرارت محیط از حدود  معینی تجاوز نکند , میتواند دمای بدن خود را نسبتا ثابت نگه دارند . این

 مساله کاملا مشخص است که اگر طیور در درجه حرارت های پایین نگهداری شوند , احتیاج 

به انرژی بیشتری جهت حفظ درجه حرارت طبیعی بدن خود دارند و عکس این قضیه نیز صادق است . درجه حرارت ایده آل بسته به شرایط جغرافیایی و منطقه ای جهت پرورش طیور بین 13 درجه تا 30 درجه متغییر است . در صورت کاهش حرارت محیط به طیور برای حفظ تعادل حرارتی داخلی خود به کالری بیشتری احتیاج پیدا میکنند . و بنابراین غذای بیشتری مصرف میکند و بانتیجه راندمان غذایی طیور کاهش مییابد . در اینگونه شرایط آب و هوایی بایستی ME یا انرژی  متابولیزابل جیره را بالاتر ببریم و از طرف دیگر cp یا مقدار پروتئین خام جیره را کاهش دهیم . نسبت c/p یا کالری به پروتئین در جیره از اهمیت خاصی برخوردار میباشد به نحوی که در فصول گرم در درصد پروتئین بایستی تا 23% افزایش یابد و نسبت c/p نیز بین 122 تا 135 متغییر باشد که البته این مسئله فقط در جیره آغازین طیور گوشتی صادق است . در این گونه طیور حداقل انرژی بایستی 3100 کیلو کالری انرژی متابولیزابل در نظر گرفته میشود . در حالی که در فصول سرد انرژی جیره بایستی بیشتر از این مقدار بوده و تا 3400 کیلو کالری نیز میتوان آن را در نظر گرفت در حالی که پروتئین در جیره آغازین در فصول سرد نبایستی بیشتر ار 22% باشد از طرف درگر در فصول خاصی که بارندگی های شدید وجود دارد و یا مناطقی که اصولا بارندگیهای شدیدی در آنجا اغلب دیده میشود بالعکس بایستی از انرژی متابئلیزابل جیره کاسته شده و در جیره آغازین طیور گوشتی حداکثر انرژی 3100 کیلو کالری در هر کیلوگرم جیوه و درصد پروتئین خام بالا رفته و تا حدود 25% جیره را شامل میشود .   

انرژی نگه داری  MAINTENANCE)) مورد نیاز جوجه های گوشتی به ازا هر قطعه از آنها در فصل تابستان 144 و در فصل زمستان 204 کیلو کالری است . بنابراین در جیره نویسی طیور صرف نظر از نوع سیستم پرورشی و نوع طیور  مورد نظر , سه عامل , آب و هوا , دمای محیط و درصد رطوبت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد . معمولا در مناطق شمالی ایران به دلیل رطوبت نسبی بالا حتما چه در گله های مرغ تخمگذار و چه در گله های طیور گوشتی بایستی از انرژی کمتری استفاده کرد و بالعکس درصد پروتئین خام جیره را افزایش دهیم وگرنه راندمان تولید گله مسلما دچار اختلال خواهد شد . میزان کاهش مصرف غذا در طیور به ازا هر یک درجه سانتیگراد افزایش دمای محیط , 5/1 درصد تخمین زده شده است . در درجه حرارت بین 34 درجه سانتیگراد تا 38 درجه سانتیگراد به از هر یک درجه افزایش دمای محیط , میزان مصرف غذا 4 تا 5 درصد کاهش میابد . تحقیقات مختلف نشان داده است که در آب و هوای گرم سازوکار غده تیروتید طیور  دچار اختلال شده و فقط در صورتیکه به میزان مناسب ویتامین c یا اسید آسکوربیک از طریق آب آشامیدنی در گله استفاده نماییم این عوارض بر طرف میشود . ویتامین  c در شرایط آب و هوایی گرم باعث بهبود کیفیت پوسته تخم مرغ میشود .

                  

  نوشته شده در  دوشنبه 1387/04/03ساعت 22:26  توسط مسعود   | 

بررسی الگوی تلفات در جوجه های گوشتی

سلام امروز در مورد تلفات جوجه ها در سنین مختلف بحث میکنیم این موضوع از این نظر اهمیت دارد که شما میتونید نرم و استاندارد تلفات در سنین مختلف را دونسته و با مقایسه اون با گله خودتون از سلامت آن مطمئن بشین .

بر اساس تحقیقاتی که در مورد الگوی تلفات در جوجه های گوشتی انجام گرفته است عوامل مختلفی در این موثر بوده است . مانند اندازه گله , نژاد , شرایط تولید در گله و کارخانه جوجه کشی و چگونگی اعمال مدیریت و شرایط آب و هوایی . از اینرو باید وضعیت چند گله مورد توجه قرار گیرد . در این آزمایش 38 مزرعه بزرگ گوشتی در فصول مختلف مورد بررسی قرار گرفت و تمام گله ها در شرایط یکنواخت پرورش داده شده ند ولی از نظر نژادی با هم متفاوت بودند . که نمودار آن به شرح زیر میباشد . بالاترین میزان تلفات در سنین 3 تا 4 روزگی و سپس تا 10  روزگی کاهش مییابد و تا 30 روزگی ثابت باقی میماند بعد از 30 روزگی تا 45 روزگی افزایش مییابد

 اهمیت وازدگی در تلفات اولیه : تلفات اولیه ( 3-4 روزگی ) ارتباط به وضعیت زرده یا yolksac دارد  جوجه هایی که آب و غذا نمیخورند از کیسه زرده استفاده و باعث تلفات میشوند این جوجه ها وازده هستند و باید معدوم شده یا با مدیرت صحیح دانخوری و آبخوری آنها را وادار به تغذیه نمود .

علت تلفات روزهای آخر : افزایش تلفات در روزهای آخر بعد از 45 روزگی در اثر حمله قلبی heart attack و عارضه aseites (آب آوردگی شکم ) و عوارض و مشکلات پا میباشد  . این عوامل باعث کاهش وزن نهایی و ضریب تبدیل میشود که راه جلوگیری آن توجه خاص به تغذیه و استفاده از برنامه نوری مرحله ای میباشد .

نتیجه گیری : افزایش تلفات باعث خسارت اقتصادی به مرغداران میگردد یکی از راههای موثر وازدگی جدی جوجه ها با جدا کردن و معدوم کردن جوجه ها و یکنواخت کردن گله با استفاده صحیح آبخوری و دانخوری ها میباشد
  نوشته شده در  سه شنبه 1387/03/21ساعت 23:45  توسط مسعود   | 

 

سلام امروز در مورد مقدار الکترولیت و نقش اون در استرس های گرمایی که کمتر مورد توجه  مرغدارنه بحث میکنیم .الکترولیت مواد معدنییه که مقدار مصرف اون از کلسیم و فسفر کمتره و شامل سدیم ، پتاسیم و منیزیم و غیره میشه .

الکترولیت ها و نقش آن در استرس های گرمایی

استرسهای گرمایی امروزه مشکلات فراوانی را برای طیور گوشتی با رشد سریع ایجاد میکنند.  افزایش میزان رشد طیور گوشتی باعث افزایش تولید حرارت بدن آنها خواهد شد . تا به امروز روشهای مدیریتی متفاوت و تغییرات گوناگون در جیره غذایی , برای غلبه بر عوراض ناشی از استرس گرمایی در طیور گوشتی اتخاذ شده است که در بعضی موارد اثرات مثبت آن به ثبت رسیده است . ولی در بیشتر موارد بویژه در دماهای بالاتر که به کمبود الکترولیت ها در هنگام بروز استرس گرمایی و آلکاوز تنفسی متعاقب آن توجهی نشده , نتایج رضایت بخشی حاصل نگردیده است . در هنگام بروز استرس گرمایی , افزایش دفع  co2از طریق سیستم تنفسی ( لهله زدن پرنده ) و افزایش دفع یونهای بیکربنات باند شده با کاتیونهای تک ظرفیتی ( بویژه سدیم و پتاسیم ) از طریق ادرار , باعث ایجاد آلکالوز تنفسی میگردد . تصحیح تعادل اسید و باز خون با استفاده از مکمل های حاوی الکترولیت های ضروری از طریق آب آشامیدنی و یا دان انجام میشود . استفاده از این الکترولیت ها با مقادیر و ویژگیهای متفاوت برای طیور گوشتی تحت استرس گرمایی سودمند ارزیابی شده و توصیه میشود . تعادل الکترولیتی جیره بوسیله سدیم و پتاسیم و کلر آن تعیین میشود  (deb)

          Deb = Na +k –cl       meq/kg                                       = 250                  

حاصل این معادله باید نزدیک 250 باشد به این صورت که مقدارمصرف  هر یک در جیره را ضریب  meq/kg  ضرب مینیم که ضریب این سه عناصر به این قرار است  کلر 06/282  پتاسیم 74/255     سدیم 98/434   است . که با جاگذاری در معادله بالا میتوان جیره را متعادل کرد . شرایط محیطی متفاوت , استرس گرمایی ( حاد , مزمن , دوره ای ) رژیم های مختلف غذایی , حتی ژنوتیپ پرنده همگی فاکتور هایی هستند که بر میزان نیاز به یک الکترولیت خاص و تعادل آن در جیره غذایی موثرند . این مطالعه بر اهمیت deb ( تعادل الکتولیتی جیره ) و نقش آن بر میزان رشد , ویژگی های لاشه , میزان مرگ و میر و پارامتر های خونی طیور گوشتی تحت استرس گرمایی اشاره خواهد کرد .

 

             

  نوشته شده در  یکشنبه 1387/02/22ساعت 22:49  توسط مسعود   | 

مدیرت تغذیه

سلام  امروز در مورد یکی از ارکان اصلی مرغداری یعنی تغذیه که هم از لحاظ اقتصادی و چه هزینه های تولید بسیار اهمیت داره بحث کنیم .

جیره های مرغ گوشتی باید طوری تنظیم گردد که تعادل مناسبی میان انرژی , پروتئین , اسید امینه, مواد معدنی, ویتامین ها و اسید های چرب ضروری را برقرار نموده و امکان رشد و بدست آوردن ضریب تبدیل مناسب از پرورش را میسر سازد . همچنین در تغیه توجه به کیفیت مواد  بسیار حائز اهمیت است .

               

نکات  مهم در در هنگام تهیه و مصرف جیره غذایی طیور

1-     ذرت منبع اصلی تامین انرژی طیور میباشد . این ماده پر انرژی و قابل هضم است و منبع خوبی از نظر ویتامین آ برای جوجه محسوب میگردد . با انبار کردن بیش از حد ذرت و نگه داری آن به مدت طولانی در انبار در حدود 30% از منبع ویتامینی ذرت کاهش مییابد .نگهداری  و انبار نمودن ذرت از سایر دانه های غلات مشکل تر میباشد . زیرا زود مورد حمله قارچ ها واقع میشود . به این دلیل باید از ذرت خشک بدون رطوبت استفاده نمود .

2-     کنجاله سویا حاوی 42- 46 درصد پروتئین بوده و از لحاظ منبع پروتئین گیاهی بسیار غنی میباشد .

3-     دانه گندم یکی از غلات پر انرژی بوده و پروتین آن از ذرت بیشتر و انرژی آن کمتر است .و دارای فیبر کم میباشد .

4-     ملاس از نظر انرژی غنی است و در مسمومیت و جلوگیری از یبوست و دفع بیشتر مدفوع و ادرار از آن استفاده میشود .

5-     کنجاله تخم پنبه دارای مقدار زیادی گوسیپول میباشد که این ماده برای جوجه های گوشتی سمی و خطرناک محسوب میشود . لذا مصرف آن در جیره گوشتی توصیه نمیشود .

6-     پودر ماهی سرشار از پروتئین و اسید های امینه میباشد . پودر ماهی نباید بیش از 5 درصد نمک و 8 درصد چربی داشته باشد چرا که باعث ایجاد مسمومیت در گله خواهد شد .

7-     پودر گوشت دارای مقدار زیادی کلسیم و فسفر میباشد . اگر تهیه آن بهداشتی و خوب نباشد و یا در نگهداری آن دقت نشود باعث ایجاد مسمومیت شدید در طیور خواهد شد .

8-     میزان پروتئین بالانس شده در جیره مورد استفاده باید به حدی باشد که سبب خرابی بستر و دفع نیتروژن اضافی نگردد . با استفاده از اسید های امینه ضروری به صورت مصنوعی در جیره میتوان سطح پروتئین را بهتر کنترل نمود .

9-     اندازه ذرات و اجزای مورد استفاده در دان باید با توجه سن چثه جوجه تنظیم گردد . توجه به این نکته ضروری است که بطور کلی پرندگان دانه خوار هستند و حتی المقدور باید با توجه به نیاز جوجه از استفاده از دان کاملا آردی و پودر شده خودداری نمود . چرا که باعث بالا رفتن ضریب تبدیل غذایی و افزایش پرت دان و کاهش بهره وری واحد مرغداری میگردد .

                  

  نوشته شده در  دوشنبه 1387/02/16ساعت 18:30  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در مورد کارهایی که قبل از ورود جوجه باید انجام بدیم بحث کنیم . جوجه به دلیل نداشتن پر و ضعیف بودن بسیار حساس میباشد و باید توجه بیشتری به جوجه کرد آسیب هایی که به جوجه در ابتدای ورود میخورد تا انتهای دوره گریبانگیر مرغدار میماند .

 

1-     چند ساعت قبل از ورود جوجه ها به سالن ( حدود 3 ساعت قبل ) باید آبخوری ها پر نموده تا از سردی آب کاسته شود , دمای آب حداقل به مدت 3-4 روز اول 25-27 میباشد . تا 7-10 روز اول از آبخوری های کله قندیو سپس به تدریج از آبخوری های اتوماتیک استفاده میکنیم .

 

2-     افزودن شکر به آب به میزان 3-6 درصد مناسب است . اگر مسیر جوجه کشی طولانی است بهتر است از آب شکر باضافه مولتی ویتامین و الکترولیت استفاده گردد .

 

3-     چنانچه فاصله جوجه کشی کم است بهتر است 5-6 ساعت جوجه ها در شرایط مطلوب نگه داری شود سپس وارد سالن شود .

 

4-     تغذیه زود هنگام جوجه ها سبب تحریک فعالیت و رشد سیستم گوارشی میشود , در نتیجه زرده به عنوان ذخیره غذایی جهت رشد سیستم عصبی , سیستم ایمنی , . ... استفاده میگردد .

 

5-     پس از تخلیه کارتن های جوجه از کامیون نباید جعبه های حاوی جوجه بیش از 3 عدد بر روی هم قرار گیرند .

               

6-     بهتر است در 48 ساعت اول زندگی جوجه , از رول های پلاستیکی یا مقوایی به صورت 2-3 ردیف به عنوان دانخوری علاوه بر دانخوریها و کارتن ها جهت تغذیه جوجه ها میباشند . پس از 48 ساعت به دلیل مخلوط شدن دان با مدفوع این سفره ها و رول ها جمع آوری میشوند .

 

7-     درجه حرارت سالن قبل از ورود جوجه ها در تابستان 30 ودر زمستان 32 درجه تنظیم میگردد. درجه حرارت بالاتر از حد در هنگام ورود جوجه ها باعث دهیدراته شدن جوجه ها و کاهش وزن گیری در آینده  میشود . در جه حرارت بقیه دوره باید هر هفته 2 الی 3 درجه کاسته شود .

 

8-     در هنگا ورود جوجه ها رطوبت باید 55-65 درصد باشد و این رطوبت تا 3-4 روزگی حفظ شود . رطوبت پایین باعث دهیدراته شدن و کاهش وزن میشود و در بقیه دوران  رطوبت 50درصد تنظیم گردد .

 

9-     قبل از ورود جوجه به سالن , جهت فراهم آوردن هوای تازه و تخلیه سالن از گاز های مختلف , سالن را تهویه نمایید و در هنگام ورود جوجه از باز نمودن تهویه خودداری کنید .

 

10- از قرار دادن آبخوریها و دانخوریها در زیر منابع تولید کننده حرارت در نزدیکی آنها خودداری کنید

 

11- دمای سالن با توجه به رفتار جوجه ها تعیین میگردد . تجهع جوجه ها بدور منابع گرمایی یا دور هم  نشانه پایین بودن حرارت و یا بلعکس میباشد .

 

12- بهتر است در روز های اولیه از تعدادی از جوجه ها تست آنتی بیوگرام بعمل آید تا در صورت نیاز , از آنتی بیوتیک مناسب جهت جلوگیری از عفونت استفاده گردد .

 

13- تامین رطوبت و دمای مطلوب در هفته اول از چسبندگی مقعد و دهیدراته شدن و از ایجاد ناهماهنگی در وزن گله جلوگیری خواهد نمود .

 

14- قبل از ورود جوجه ها  سالن را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید و در قسمتی که گرمتر و کمتر در معرض باد و کوران باشد  که معمولا قسمت وسط سالن میباشد جوجه ها را رها کنید . بهتر است پس از یک هفتگی به دلیل ریخت و پاش زیاد جوجه بستر زیر جوجه تعویز شود تا از مسمومیت جوجه ها جلوگیری کند البته این موضوع خیلی لزوم ندارد .

 

15- پس از استقرار جوجه ها در سالن و پیدا نمودن آب و دان ابه مدت 1-2 ساعت از تحریک بی مورد آنها پرهیز نموده و سپس به آهستگی حرکت دهیم و از جمع شدن و کوپه شدن آنها جلوگیری کنیم .

 

16- پس از ورود جوجه ها به تدریج از هواکش های کوچک موجود با دور ملایم جهت تخلیه گازهای مضر و تامین هوای تازه استفاده کنیم .

 

17- در طول هفته اول, باید چندین بار در روز , آبخوری ها تخلیه و سشته شوند . پس از هفته اول , شستن آبخوری ها باید روزانه انجام گردد .

 

      * نکته : جوجها جهت دسترس به آب و دان نباید مسافتی بیش از یک متر مرحله اولیه پرورش طی نمایند .

                                   

                                         

  نوشته شده در  جمعه 1387/01/30ساعت 11:59  توسط مسعود   | 

 

نکات مورد استفاده در واکسیناسیون

 

1-     قطع آب طیورقبل از واکسیناسیون که در آب و هوای گرم به مدت  1 ساعت و در آب و هوای معمولی 2 ساعت باشد .

2-     شستشوی آبخوری هاقبل از واکسیناسیون با آب تمیز و بدون استفاده از مواد ضدعفونی کننده و ....

3-     واکسن را در دمای یخچال و دور از گرما ونور آفتاب نگه دارید .

4-     واکسن را با دذ کافی بکار برید .

5-     پس از انجام واکسیناسیون تمام ظروف واکسن سوزانده و معدوم گردد.

6-     مخلوط واکسن و آب را ابتدا در یک سطل بزرگ تهیه نمایید . عموما به ازای هر 1000 دذ واکسن 33 گرم یا به ازا هر لیتر آب 2تا3 گرم , شیر خشک بدون چربی در نظر گرفته شود ..

7-     قبل و بعد از واکسیناسیون از ویتامین محلول در آب استفاده نمایید . یک روز قبل از واکسیناسیون میزان 100تا 150 گرم ویتامین سی به دان اضافه گردد تا از استرس ناشی از واکسیناسیون کاسته شود .

8-     واکسن را بلافاصله پس از تهیه مصرف نمایید . حداکثر زمان میان تهیه واکسن و مصرف واکسن توسط جوجه ها 2 ساعت میباشد .

9-     واکسن در دو سری در آبخوری ها ریخته شود تا اگر تعدادی از جوجه ها در سری اول از واکسن و آب استفاده ننمودهاند , در نوبت دوم امکان دسترسی به واکسن را داشته باشند .

10- از کلیه آبخوریهای موجود در سالن برای دادن واکسن استفاده نمایید و مطمئن شوید تعداد آبخوری ها کافی باشد ( حداقل به ازای هر 50 قطعه جوجه یک آبخوری داشته باشید )

11- برای اطمینان از آب خوردن تمامی  جوجه ها , گله را به آرامی حرکت دهید . جوجه های تشنه ممکن است بیش از سهمشان آب بخورند .

12-  پس از اتمام مصرف واکسن , آب تازه در اختیار جوجه ها قرار دهید .

13- Ph  آب مصرفی باید حدود 5/5تا 5/7 باشد . در صورت قلیایی بودن آب باید آنرا اسیدی نمود .

                                  

 

  نوشته شده در  دوشنبه 1387/01/26ساعت 22:34  توسط مسعود   | 

ضدعفونی و تمیز نمودن سالن های پرورش

الف : سشتشو و ضدعفونی سالن :

1-     تخلیه کود و مواد ارگانیک و پاکسازی محوطه از پر و لاشه دوره قبل

2-     انتقال کلیه تجهیزات و وسائل داخل سالن به بیرون و شستشوی کلیه قسمت ها ی سالن با استفاده از آب فشاز قوی و بعد با دترجنت ها و صابونهای مایع و محلول های پاک کننده و در نهایت مجدد سشتشو با آب گرم .

3-     شعله دادن کف سالن و دیوار ها  از داخل و خارجتا ارتفاع 5/1سپس ضدعفونی کلیه سطوح با توجه به جدول

     

حداقل حرارت در سالن

مقدار فضا

نحوه عمل

نام ماده

مقدار مصرف

23 -27

M3 50

در 8 لیتر آب

مخلوط فرمالین 40%

1 لیتر

23-27

ئ3  400

در 100 لیتر آب

ترکیبات بنزالکونیوم

1 لیتر

4-     شستشو و لایروبی و ضدعفونی سیستم فاضلاب .

 

ب: شستشو و ضدعفونی لوازم و تجهیزات :

غوطه ور نمودن کلیه لوازم و تجهیزات سالن از قبیل دانخوری و آبخوری ها در آب گرم و شستشوی آنها با استفاده از برس , سپس غوطه ور نمودن آنها در یک ضدعفونی کننده ( جوهر نمک ) به مدت 2 ساعت و متعاقبا با آب تمیز شستشو گردند.

 

ج : شستشو و ضدعونی سیستم لوله کشی و لوله آبخوری :

1- پس از تخلیه تجهیزات , ابتدا لوله ها را با آب فشار قوی شستشو داد.

2-ضدعفونی لوله ها با یک ضد عفونی کننده مناسبکه باید به مدت نیم ساعت در لوله ها جریان داشته باشد . با توجه به جدول

نام ماده ضدعفونی کننده

مقدار مصرف

کلر

350گرم در 500لیتر آب

آمونیاک

400گرم در 500لیتر آب

اسید سیتریک

1000سی سی در 500لیتر آب

سرکه

4 لیتر در  500 لیتر آب

 

پس از ضدعفونی لوله ها باید با استفاده از آب فشار قوی , دوبار لوله ها و مخازن آب را شستشو نماییم .

 

د: پاکسازی محوطه مرغداری :

1-     شستشو محوطه با آب فشار قوی .

2-     اسپری محلول ضد عفونی در تمام نقاط محوطه مرغداری .

3-     آهک پاشی محوطه پس از انتقال لوازم و تجهیزات به داخل سالن .

4-     ریختن ضد غفونی درون حوضچه ها ی ضد عفونی مدخل ورودی مرغداری و سالن ها .

 

ه: آماده سازی و ضدعفونی سالن

1-     بستن کلیه دربها و منافذ سالن جهت جلوگیری از خروج گاز ضدعفونی کننده .

2-     ضدعفونی سالن با توجه به جدول

حداقل درجه حرارت

حداقل درصد رطوبت

مقدار فضا

نام ماده ضدعفونی کننده

C  20

65%

M3   50

پرمنگنات 50گرم

فرمالین 100 سی سی

 

                                     

 

  نوشته شده در  چهارشنبه 1387/01/07ساعت 22:18  توسط مسعود   | 

سلام امروز میخوام در رابطه با برنامه نوری جوجه های گوشتی صحبت کنم , البته بیشتر مرغداری ها از  برنامه( 1 ساعت خاموشی در 24 ساعت به غیر از روز اول ) استفاده میکنن . که ما هم از همون برنامه استفاده میکنیم ولی این برنامه بازدهی بهتری داره و مناسبتره .

 

فواید استفاده از برنامه نوری

۱-      قدری خاموشی برای پرندگان به دلیل نزدیکتر بودن به شرایط طبیعی زندگی پرنده و کاهش استرس مفید است .

۲-      رشد و تکامل سیستم های استخوانی و قلبی – عروقی سریعتر میگردد .

۳-     سطح آنزیم آلکاین فسفاتاز در پرندگانی که دارای برنامه نوری هستند بالاتر است . این آنزیم برای رشد و تکامل مناسب استخوانها حیاتی است .

۴-       حفظ انرژی در استراحت ( خاموشی ) باعث بهبود ضریب تبدیل میگردد.

۵-     تناوب دوره روشنایی-تاریکی , تولید ملاتونین را افزایش میدهد . ملاتونین یک عامل اساسی در تکامل سیستم ایمنی است .

۶-     یکنواختی پرنده ها افزایش مییابد .

۷-    میزان رشد بهتر ویا برابر پرندگانی است که در برنامه های نوری مستمر پرورش مییابند .

 

چند نکته کلیدی در برنامه نوری

۱-  هر برنامه نوری ابتدا به صورت آزمایشی اجرا شود .

۲-   در روز اول جوجه ریزی به مدت 24 ساعت آشیانه روشن باشد .

۳-   تا آنجا که ممکن است ساعات تاریکی در شب باشد , زیرا که به شرایط طبیعی پرنده نزدیکتر  است .

۴-   در صورتی که مصرف دان در فصل گرما به دلیل استرس گرمایی کاهش یابد , میزان ساعات خاموشی را کاهش دهید .

۵-   در دوره رشد 7ر – 21 وزن گله نباید بیشتر از وزن استاندارد باشد روش مناسب 10% کمتر از وزن استاندارد مناسب میباشد .

 

                     برنامه نوری جهت رسیدن به میانگین وزن گیری روزانه بیش از 55 گرم

سن ( روز ) یا وزن

ساعات خاموشی

افزایش

1

1

1 ساعت افزایش در یک مرحله

160-150گرم

6

5 ساعت افزایش در یک مرحله

300-250گرم

9

3 ساعت افزایش در یک مرحله

450-350گرم

12

3 ساعت افزایش در یک مرحله

15روز قبل کشتار

9

3 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

10روز قبل از کشتار

6

3 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

6روز قبل از کشتار

1

5 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

 

برنامه نوری جهت رسیدن به میانگین وزن روزانه بیش از 50 گرم

سن ( روز ) یا وزن

ساعات خاموشی

افزایش

1

1

1 ساعت افزایش در یک مرحله

160 گرم

6

5 ساعت افزایش در یک مرحله

300گرم

9

3 ساعت افزایش در یک مرحله

15 روز قبل از کشتار

6

3 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

12 روز قبل از کشتار

4

2 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

9 روز قبل از کشتار

3

1 ساعت کاهش

6 روز قبل از کشتار

1

2 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

                

                برنامه نوری جهت رسیدن به میانگین وزن گیری روزانه بیش از 45 گرم

سن ( روز ) یا وزن

ساعات خاموشی

افزایش

1

1

1 ساعت افزایش در یه مرحله

160گرم

6

5 ساعت افزایش در یه مرحله

15 روز قبل از کشتار

4

2 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

10 روز قبل از کشتار

3

1 ساعت کاهش

6 روز قبل از کشتار

1

2 ساعت کاهش تدریجی خاموشی

                                              
  نوشته شده در  دوشنبه 1386/12/20ساعت 20:45  توسط مسعود   | 

بستر جدید

سلام امروز در مورد یک نوع بستر جدید که یکی دو سالیه متداول شده صحبت کنم که ما خودمون چند دورهای از اون استفاده کردیم  .

این بستر ها به صورت رول های بسته بندی شده بهداشتی است که به جای پوشال از آن استفاده میشود و انواع کاغذ ها در آن استفاده میشود . بستر در حفظ رفاه و سلامت گله بسیار با اهمیت میباشد و از آنجا که طیور به صورت سیستم بسته (داخل سالن ) پرورش داده میشود و به دلیل تماس مداوم گله با بستر سلامت آنها به صورت مستقیم تحت تاثیر کیفیت بستر بوده و نامطلوب بودن آن باعث ایجاد استرس در گله و افزایش تلفات و عقب ماندن از رشد و نهایتا کاهش راندمان تولیدگله میگردد .

ویژگی های کاغذ بستر

1-     عدم ایجاد گردو غبار در نتیجه تمیزی آبخوریها و دانخوریها از ذرات پوشال چوب و مدفوع

2-     هزینه کمتر ، آسانتر ، راندمان بهتر

3-     نمایان شدن مدفوع جهت تشخیص  بیماری  ها

4-     یکدست بودن و نداشتن تغییر دمای سطح که استرس را در فصول سرد سال کم میکند .

5-     تعویض راحت و سریع

6-      بهداشتی

                              

البته من به شخصه این بستر را خیلی مناسب برای پرورش نمیدانم .

  نوشته شده در  جمعه 1386/12/03ساعت 21:14  توسط مسعود   | 

سندرم سر باد کرده ویروسی طیور این بیماری نیز در بسیاری از واحد های طیور دیده میشود و 15تا 30 درصد کاهش تخم مرغ و 10 تا 15 درصد تلفات میشود د

نشانه های سندرم : 1 خواب آلودگی و بی حرکت بودن جوجه ها 2 بی اشتهایی مطلق و بروز علایم تنفسی 3 تورم شدید پلک ها و اشک آلود بودن چشم ها 4 جراحات در روی زبان حلق و سوراخ های بینی و دهان و خونریزی در سقف دهان       

درمان سندرم : به نظر میرسد در شکل کامل و نهایی سندرم سرباد کرده ویروسی طیور مخصوصا در مواقعی که بیماری با عوامل ثانوی میکروبی مانند اشریشیاکلی , ماکوپلاسما برونشیت همراه باشد یک نوع پیچیدگی در این بیماری به وجود میآید که باید از آنتی بیوتیک وسیع طیف به مدت 4 تا 5 روز در آب آشامیدنی استفاده نمود و تظاهرات و ضایعات را به حداقل رساند . یا د آور میشود 6 تا 8 هفته بعد از قطع آنتی بیوتیک ها مجددا بیماری عود نموده و  ظاهر میشود به همین جهت است که باید در مصرف آنتی بیوتیک ها نهایت دقت و هوشیاری و احتیاط را مبذول داشت .

پیشگیری و کنترل سندرم : رعایت اصول بهداشت و قرنطینه از اساسی ترین عوامل پیشگیری محسوب میشود به محض احساس علایم اولیه از آنتی بیوتیک های وسیع طیف استفاده نماییم . . در حال حاضر دو نوع واکسن زنده و کشته روغنی  وجود دارد که واکسن trt زنده برای  مادر گوشتی و تخم گذار میباشد و به صورت اسپری و آشامیدنی  استفاده میشود این واکسن در جوجه های گوشتی به دلیل تداخل با برونشیت استفاده نمی کنند .

                                                

  نوشته شده در  سه شنبه 1386/09/27ساعت 23:31  توسط مسعود   | 

اثرات مطلوب اسید چرب در تغذیه طیور

استفاده از اسید چرب که در کارخانه های روغن کشی بدست میآید در تغذیه طیور گوشتی بسیار موثر است . طبق آزمایشی در فرانسه تغذیه جوجه های با جیره حاوی اسید های اساسی همراه با ماده ضد میکروبی سبب بهبود وضعیت تولیدی میشود . در آزما یشی در  ار روی 500 جوجه گوشتی در 2 گروه آزمایشی و شاهد انجام شد . نتایج حاصله نشان داد که میزان تلفات در جوجه های آزمایشی 2/3درصد و در شاهد 6 درصد بوده است . رشد نهایی در شاهد 1630گرم و ضریب تبدیل غذایی 1/2 و برای دسته آزمایشی 1801و ضریب تبدیل 85/1بوده است . در آزمایش دیگری در دو گروه به تعداد 21800 قطعه جوجه انجام گرفت . نتیجه حاصله نشان داد جوجه های شاهد درصد مرگ و میر 38/3 وزن نهایی 08/2 کیلوگرم و ضریب تبدیل 93/1 و ددر دسته آزمایشی که به جیره غدایی آنها اسید چرب افزوده شده بود درصد مرگ و میر 27/3 و معدل وزن نهایی 22/3 کیلو گرم و ضریب تبدیل غذایی 86/1 بوده است . اضافه نمودن چربی های اساسی به جیره غذایی طیور گوشتی کاملا مقرون به صرفه اقتصادی نیز میباشد .

                                                        

  نوشته شده در  سه شنبه 1386/09/20ساعت 19:11  توسط مسعود   | 

سلام امروز در مورد اثر پرهیز غذایی و فواید و زیان های آن براتون صحبت کنم که جالبه

 

اثر پرهیز غدایی در رشد جوجه های گوشتی :  معمولا در پرورش جوجه ههای گوشتی غذا به طور آزاد و کامل و 24 ساعته در اختیار جوجه ها قرار داده میشود  اخیرا در آزمایش تحقیقی در مورد برنامه پرهیز غذایی و اثر آن در رشد جوجه ها  انجام شده است  که نتایج آن به قرار زیر است . جوجه خروسهای گوشتی در این آزمایش به چند گروه تقسیم شده اند گروه اول با غذای کامل و سه گروه آزمایشی با محدودیت غذایی به صورت 5و10و 15 % در مرحله رشد , تغذیه شدند . نتیجه آزمایش نشان داد که تفاوت معنی داری بین دسته هایی  که از محدودیت غدایی استفاده کردند از نظر میزان خوردن غذا و وزن وجود داشته است . در تبدیل غذایی تفاوتی وجود نداشته است ولی میزان درصد تلفات جوجه هایی که از محدودیت غذایی استفاده کرده بودند کمتر از دسته شاهد ( با تغذیه کامل ) بوده است . میزان چربی در لاشه و محوطه شکمی جوجه های آزمایشی کمتر از دسته کنترل بوده  ولی درصد گوشت سینه در دسته ای که با غذای کامل تغذیه شده اند بیشتر بوده است .

  نوشته شده در  چهارشنبه 1386/09/14ساعت 21:2  توسط مسعود   | 
 
  POWERED BY BLOGFA.COM